3 روش پیشگیری از زگیل تناسلی و انتقال آن

تماس جنسی با فرد آلوده به ویروس، می‌تواند شما را به زگیل تناسلی مبتلا کند. تزریق واکسن پاپیلومای انسانی یا HPV و استفاده از کاندوم به کاهش شانس ابتلا یا انتقال زگیل تناسلی کمک می‌کند. در این مقاله درباره ی پیشگیری از زگیل تناسلی مطالب مفیدی آورده شده است.

جلوگیری از زگیل تناسلی

در رابطه با راه های جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی باید گفت که اولین کار این است که در مورد تزریق واکسن پاپیلومای انسانی یا همان گارداسیل با پزشک خود صحبت کنید. اکثر واکسن ها شما را از انواع ویروس های پاپیلومای انسانی محافظت می‌کنند که بیشترین موارد زگیل تناسلی را ایجاد می‌کنند. این بهترین راه برای پیشگیری از مشکلات مرتبط با ویروس پاپیلومای انسانی ، از جمله زگیل تناسلی است. زگیل تناسلی از تماس پوستی جنسی با فرد آلوده ( رابطه واژینال، مقعدی یا دهانی) منتقل می‌شود.

بنابراین، تنها راه مطمئن برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی و دیگر بیماری ‌های مقاربتی این است که با دهان یا آلت جنسی فرد تماس نداشته باشید. اما اکثر افراد در مقطعی از زندگی خود رابطه جنسی برقرار می‌کنند؛ پس داشتن رابطه جنسی ایمن در پیشگیری از زگیل تناسلی بسیار مهم است. استفاده از ابزارهای محافظتی مانند کاندوم یا محافظ های دهانی در هنگام رابطه جنسی به کاهش ریسک ابتلا به بیماری های مقاربتی کمک زیادی می‌کند. همچنین اگر مشاهده کردید که فرد روی آلت جنسی یا مقعد خود زگیل دارد، از برقراری رابطه جنسی با او خودداری کنید؛ چون زگیل از این راه به سرعت منتقل می‌شود.

اما به خاطر داشته باشید که حتی بدون وجود زگیلِ قابل مشاهده هم ویروس قابل انتقال است. پس حتماً باید از کاندوم و محافظ های دهانی استفاده کنید حتی اگر همه چیز به ظاهر خوب به نظر برسد. با اینکه هیچ آزمایشی برای زگیل تناسلی وجود ندارد، می‌توانید به طور منظم آزمایشات بیماری های مقاربتی را انجام دهید تا از سلامت خود اطمینان حاصل کنید.

واکسن گارداسیل

پیشگیری از انتقال زگیل تناسلی

 اگر مشاهده کردید که به زگیل تناسلی مبتلا شده‌اید، وحشت نکنید. راههای زیادی است که می‌توانید از انتقال آن به شریک جنسی خود جلوگیری کنید. برای پیشگیری از زگیل تناسلی، موارد زیر را می توان انجام داد:

 • از شریک جنسی خود بخواهید که در مورد واکسن گارداسیل با پزشک صحبت کند. بسیاری از واکسن های اچ پی وی می‌توانند در مقابل برخی از انواع ویروس محافظت ‌کنند که بیشترین موارد زگیل تناسلی را ایجاد می‌کنند.
 • همیشه از کاندوم و محافظ دهانی برای رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی استفاده کنید.
 • سیگار را ترک کنید. اگر سیگار می‌کشید ممکن است شانس ابتلا به زگیل تناسلی در شما بالاتر رود.

ایا زگیل تناسلی با کاندوم منتقل می شود؟

وقتی زگیل قابل مشاهده دارید، حتی با استفاده از کاندوم هم نباید رابطه جنسی داشته باشید. ممکن است زگیل ها در جاهایی باشند که کاندوم نتواند پوشش دهد در نتیجه به راحتی زگیل تناسلی منتقل می شود.

مقاله ی مرتبط: انتقال زگیل تناسلی

چگونه با شریک جنسی خود در مورد زگیل تناسلی صحبت کنیم؟

صحبت با فرد دیگر در مورد بیماری مقاربتی می‌تواند دشوار باشد اما زگیل تناسلی مشکل شایعی است و به مشکلات جسمی جدی منجر نمی‌شود. بنابراین برای صحبت در مورد آن دچار شرمساری یا استرس نشوید. نحوه صحبت در مورد بیماری مقاربتی با شریک جنسی می‌تواند برای هر کسی متفاوت باشد. اما نکات اساسی زیر می‌توانند کمک کننده باشند:

1) با آرامش صحبت کنید. بسیاری از مردم به زگیل تناسلی مبتلا هستند و بسیاری از آنها رابطه جنسی دارند. برای بسیاری از زوج‌ها، داشتن زگیل تناسلی موضوع مهمی نیست. بنابراین با آرامش و رویکردی مثبت گفتگو را شروع کنید. داشتن زگیل تناسلی تنها یک مشکل جسمی ساده است و به شخصیت شما ارتباطی ندارد.

انتقال زگیل تناسلی

2) گفتگو را دو طرفه انجام دهید. به خاطر داشته باشید که بیماریهای مقاربتی بسیار شایع هستند. پس کسی چه می‌داند، شاید شریک جنسی شما هم زگیل تناسلی داشته باشد. بنابراین، ابتدا از او بپرسید که آیا تا به حال آزمایش بیماری مقاربتی انجام داده است یا خیر.

3) اطلاعات کافی داشته باشید. در مورد بیماری های مقاربتی اطلاعات اشتباه زیادی وجود دارد. پس تمامی حقایق را در این زمینه مطالعه کنید تا بتوانید به شریک خود اطلاعات درست بدهید. به شریک خود بگویید که روش های مختلفی برای جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی در هنگام رابطه جنسی وجود دارد. همچنین می‌توانید به او یادآوری کنید که زگیل تناسلی خطرناک نیست و منجر به سرطان یا مشکلات جسمی دیگر نمی‌شود.

4) امنیت در درجه اول اهمیت قرار دارد. اگر ترس دارید که شریکتان ممکن است از ناراحتی و شکی که به شما پیدا می کند، به شما آسیب بزند؛ گفتن موضوع به او را با کمترین درجه ی حساسیت بازگو کنید.

بهترین زمان برای صحبت در مورد زگیل تناسلی با شریک جنسی چیست؟

شاید نیازی نباشد که در اولین روز آشنایی و ازدواج به او بگویید، اما باید قبل از رابطه جنسی موضوع را با او در میان بگذارید. شما با این کار به او نشان می‌دهید که صادق هستید و این می‌تواند نشانه خوبی برای رابطه شما باشد. نگرانی در مورد نحوه واکنش شریک جنسی نرمال است. اما هیچ راه گریزی نیست. برخی ممکن است دچار هراس شوند. در این صورت، سعی کنید که او را آرام کنید و در مورد پیشگیری از زگیل تناسلی با او صحبت کنید.

شاید بهتر باشد که کمی به او زمان و فضا بدهید تا موضوع را هضم کند. بسیاری از مردم می‌دانند که زگیل تناسلی شایع است و موضوع مهمی نیست. همچنین در هنگام صحبت با شریک خود از متهم کردن یکدیگر خودداری کنید. اگر هنگامی که در رابطه هستید، یکی از شما به زگیل تناسلی مبتلا شوید، این لزوماً به معنای خیانت طرف مقابل نیست، یا اینکه شما از شریک خود گرفته‌اید.

مطلب مرتبط: زگیل تناسلی در دختران باکره

پس از ابتلا به ویروس، ممکن است هفته ها، ماه ها و حتی بیشتر طول بکشد تا زگیل‌ها ظاهر شوند. بنابراین تشخیص اینکه کجا و چه زمانی فرد متبلا شده است دشوار است. مهم‌ ترین نکته این است که هردو طرف آزمایش بدهند. اگر مشخص شد که تنها یکی از شما مبتلا شده است، در مورد شیوه پیشگیری از انتقال آن به طرف دیگر صحبت کنید. به شرکای جنسی قبلی خود هم اطلاع دهید تا آنها هم آزمایش دهند.

پروفسور حسین کرمی فوق تخصص زگیل تناسلی در تهران

3.2/5 - (19 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سامیار یکشنبه ۸ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 356 مشاهده پرسش
  اگر مردی زگیل داشته باشد و زن ان را بخورد چه اتفاقی میافتد خطرناک است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ خرداد ۱( 1 سال پیش)
   منتقل میشود
 • تصویر کاربر سحر یکشنبه ۸ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  پس این چیه گوشه انتهای زبونم در اومده دکتر باید چیکار کنم از بین بره چه دکتری باید برم ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ خرداد ۱( 1 سال پیش)
   من در معاینه عکس زگیل نمیبینم
 • تصویر کاربر تارا دوشنبه ۲ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  سلام من دوتا اضافه گوشت بین معقولانه رحمم هستش ویکی روی لبه دستگاه تناسلی اینا زگیل هستن .ویکی هم زیر بغلم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ خرداد ۱( 1 سال پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09101142080 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر مم دوشنبه ۲ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام جناب
  من چندروز پیش سکس بدون کاندوم داشتم و چون مدت زمانش طولانی بود از اواسط به بعد احساس ساییدگی آلت داشتم و بعدا متوجه شدم که به احتمال زیاد اون شخص مبتلا به hpv هست خواستم ببینم راهی هست که قبل از مبتلا شدن جلوگیری کنم و همینطور اگر مبتلا شدم تا چه مدت مشخص میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ خرداد ۱( 1 سال پیش)
   واکسن بزنبد
 • تصویر کاربر Zzz دوشنبه ۲ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  سلام من تیکه های گوشتی کوچیکی رو روی الت همسرم مشاهده کردم احساس میکنم که زگیل باشن و خودش گف تازه اینا در اومدن قبلا نبود امکانش هست منم مبتلا شده باشم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ خرداد ۱( 1 سال پیش)
   مشکوک به زگیل است مراجعه کنید از نزدیک ببینم در صورت صلاح دید ، کرایو کنم
 • تصویر کاربر دینا دوشنبه ۲ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  سلام ممکنه زگیل بعد از فریز ازبین نره ؟؟ دکتر برای همسرم زگیل تشخیص داد ولی بعد از فریز یک ماه میگذره اصلا هیچ تغییری ایجادنشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ خرداد ۱( 1 سال پیش)
   مشکوک به زگیل است مراجعه کنید از نزدیک ببینم در صورت صلاح دید ، کرایو کنم
 • تصویر کاربر اناهیتا دوشنبه ۲ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  اگر فردی زگیل تناسلی داشته باشد و رابطه بزاریم با اون برای پیشگیری چیکار باید بکنیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ خرداد ۱( 1 سال پیش)
   واکسن بزنید
 • تصویر کاربر فافا یکشنبه ۱ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  بعد از مقاربت متوجه شدم که شریک جنسی من دچار زگیل تناسلی است، راه پیشگیری برای من چیه خیلی استرس دارم لطفاً راهنمایی بفرمایین، قبل‌تر مبتلا شدم با محلول درمان کردم ولی حالا خیلی میترسم چون نوعش های ریسک بود و واکسن نتونستم پیدا کنم که بزنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱ خرداد ۱( 1 سال پیش)
   بهترین درمان زگیل تناسلی بر اساس منابع معتبر جهانی پزشکی کرایو درمانی است لیزر زدن وسوزاندن ‌تیغ زدن باعث پخش آنها میشود وبا کرایو درمانی زگیل ۸۰ در صد برای همیشه از بدن می‌رود جهت کرایو با شماره های ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ هر روز از ساعت 10 صبح الی ۱۲ تماس بگیرید
 • تصویر کاربر درسا پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر برای بچه های زیر ۱۴ سال که استخر میرن اگه کسی به زگیل تناسلی مبتلا باشه و به استخر بیاد به بچه ها انتقال پیدا نمیکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   سلام زگیل به هیچ وجه از این طریقها منتقل نمیشود نگران نباش
 • تصویر کاربر نرگس سه شنبه ۶ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید شرمنده اگردست زیگیل نداشته باشد به مخاط بزنی امکان دارد زیگیل تناسبی بگیرد زن بادست ارضابشه هرهفته این کارانجام بده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۶ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   سلام زگیل به هیچ وجه از این طریقها منتقل نمیشود نگران نباش
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر