3 روش پیشگیری از زگیل تناسلی و انتقال آن

تماس جنسی با فرد آلوده به ویروس، می‌تواند شما را به زگیل تناسلی مبتلا کند. تزریق واکسن پاپیلومای انسانی یا HPV و استفاده از کاندوم به کاهش شانس ابتلا یا انتقال زگیل تناسلی کمک می‌کند. در این مقاله درباره ی پیشگیری از زگیل تناسلی مطالب مفیدی آورده شده است.

جلوگیری از زگیل تناسلی

در رابطه با راه های جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی باید گفت که اولین کار این است که در مورد تزریق واکسن پاپیلومای انسانی یا همان گارداسیل با پزشک خود صحبت کنید. اکثر واکسن ها شما را از انواع ویروس های پاپیلومای انسانی محافظت می‌کنند که بیشترین موارد زگیل تناسلی را ایجاد می‌کنند. این بهترین راه برای پیشگیری از مشکلات مرتبط با ویروس پاپیلومای انسانی ، از جمله زگیل تناسلی است. زگیل تناسلی از تماس پوستی جنسی با فرد آلوده ( رابطه واژینال، مقعدی یا دهانی) منتقل می‌شود.

بنابراین، تنها راه مطمئن برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی و دیگر بیماری ‌های مقاربتی این است که با دهان یا آلت جنسی فرد تماس نداشته باشید. اما اکثر افراد در مقطعی از زندگی خود رابطه جنسی برقرار می‌کنند؛ پس داشتن رابطه جنسی ایمن در پیشگیری از زگیل تناسلی بسیار مهم است. استفاده از ابزارهای محافظتی مانند کاندوم یا محافظ های دهانی در هنگام رابطه جنسی به کاهش ریسک ابتلا به بیماری های مقاربتی کمک زیادی می‌کند. همچنین اگر مشاهده کردید که فرد روی آلت جنسی یا مقعد خود زگیل دارد، از برقراری رابطه جنسی با او خودداری کنید؛ چون زگیل از این راه به سرعت منتقل می‌شود.

اما به خاطر داشته باشید که حتی بدون وجود زگیلِ قابل مشاهده هم ویروس قابل انتقال است. پس حتماً باید از کاندوم و محافظ های دهانی استفاده کنید حتی اگر همه چیز به ظاهر خوب به نظر برسد. با اینکه هیچ آزمایشی برای زگیل تناسلی وجود ندارد، می‌توانید به طور منظم آزمایشات بیماری های مقاربتی را انجام دهید تا از سلامت خود اطمینان حاصل کنید.

واکسن گارداسیل

پیشگیری از انتقال زگیل تناسلی

 اگر مشاهده کردید که به زگیل تناسلی مبتلا شده‌اید، وحشت نکنید. راههای زیادی است که می‌توانید از انتقال آن به شریک جنسی خود جلوگیری کنید. برای پیشگیری از زگیل تناسلی، موارد زیر را می توان انجام داد:

 • از شریک جنسی خود بخواهید که در مورد واکسن گارداسیل با پزشک صحبت کند. بسیاری از واکسن های اچ پی وی می‌توانند در مقابل برخی از انواع ویروس محافظت ‌کنند که بیشترین موارد زگیل تناسلی را ایجاد می‌کنند.
 • همیشه از کاندوم و محافظ دهانی برای رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی استفاده کنید.
 • سیگار را ترک کنید. اگر سیگار می‌کشید ممکن است شانس ابتلا به زگیل تناسلی در شما بالاتر رود.

ایا زگیل تناسلی با کاندوم منتقل می شود؟

وقتی زگیل قابل مشاهده دارید، حتی با استفاده از کاندوم هم نباید رابطه جنسی داشته باشید. ممکن است زگیل ها در جاهایی باشند که کاندوم نتواند پوشش دهد در نتیجه به راحتی زگیل تناسلی منتقل می شود.

مقاله ی مرتبط: انتقال زگیل تناسلی

چگونه با شریک جنسی خود در مورد زگیل تناسلی صحبت کنیم؟

صحبت با فرد دیگر در مورد بیماری مقاربتی می‌تواند دشوار باشد اما زگیل تناسلی مشکل شایعی است و به مشکلات جسمی جدی منجر نمی‌شود. بنابراین برای صحبت در مورد آن دچار شرمساری یا استرس نشوید. نحوه صحبت در مورد بیماری مقاربتی با شریک جنسی می‌تواند برای هر کسی متفاوت باشد. اما نکات اساسی زیر می‌توانند کمک کننده باشند:

1) با آرامش صحبت کنید. بسیاری از مردم به زگیل تناسلی مبتلا هستند و بسیاری از آنها رابطه جنسی دارند. برای بسیاری از زوج‌ها، داشتن زگیل تناسلی موضوع مهمی نیست. بنابراین با آرامش و رویکردی مثبت گفتگو را شروع کنید. داشتن زگیل تناسلی تنها یک مشکل جسمی ساده است و به شخصیت شما ارتباطی ندارد.

انتقال زگیل تناسلی

2) گفتگو را دو طرفه انجام دهید. به خاطر داشته باشید که بیماریهای مقاربتی بسیار شایع هستند. پس کسی چه می‌داند، شاید شریک جنسی شما هم زگیل تناسلی داشته باشد. بنابراین، ابتدا از او بپرسید که آیا تا به حال آزمایش بیماری مقاربتی انجام داده است یا خیر.

3) اطلاعات کافی داشته باشید. در مورد بیماری های مقاربتی اطلاعات اشتباه زیادی وجود دارد. پس تمامی حقایق را در این زمینه مطالعه کنید تا بتوانید به شریک خود اطلاعات درست بدهید. به شریک خود بگویید که روش های مختلفی برای جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی در هنگام رابطه جنسی وجود دارد. همچنین می‌توانید به او یادآوری کنید که زگیل تناسلی خطرناک نیست و منجر به سرطان یا مشکلات جسمی دیگر نمی‌شود.

4) امنیت در درجه اول اهمیت قرار دارد. اگر ترس دارید که شریکتان ممکن است از ناراحتی و شکی که به شما پیدا می کند، به شما آسیب بزند؛ گفتن موضوع به او را با کمترین درجه ی حساسیت بازگو کنید.

بهترین زمان برای صحبت در مورد زگیل تناسلی با شریک جنسی چیست؟

شاید نیازی نباشد که در اولین روز آشنایی و ازدواج به او بگویید، اما باید قبل از رابطه جنسی موضوع را با او در میان بگذارید. شما با این کار به او نشان می‌دهید که صادق هستید و این می‌تواند نشانه خوبی برای رابطه شما باشد. نگرانی در مورد نحوه واکنش شریک جنسی نرمال است. اما هیچ راه گریزی نیست. برخی ممکن است دچار هراس شوند. در این صورت، سعی کنید که او را آرام کنید و در مورد پیشگیری از زگیل تناسلی با او صحبت کنید.

شاید بهتر باشد که کمی به او زمان و فضا بدهید تا موضوع را هضم کند. بسیاری از مردم می‌دانند که زگیل تناسلی شایع است و موضوع مهمی نیست. همچنین در هنگام صحبت با شریک خود از متهم کردن یکدیگر خودداری کنید. اگر هنگامی که در رابطه هستید، یکی از شما به زگیل تناسلی مبتلا شوید، این لزوماً به معنای خیانت طرف مقابل نیست، یا اینکه شما از شریک خود گرفته‌اید.

مطلب مرتبط: زگیل تناسلی در دختران باکره

پس از ابتلا به ویروس، ممکن است هفته ها، ماه ها و حتی بیشتر طول بکشد تا زگیل‌ها ظاهر شوند. بنابراین تشخیص اینکه کجا و چه زمانی فرد متبلا شده است دشوار است. مهم‌ ترین نکته این است که هردو طرف آزمایش بدهند. اگر مشخص شد که تنها یکی از شما مبتلا شده است، در مورد شیوه پیشگیری از انتقال آن به طرف دیگر صحبت کنید. به شرکای جنسی قبلی خود هم اطلاع دهید تا آنها هم آزمایش دهند.

پروفسور حسین کرمی فوق تخصص زگیل تناسلی در تهران

3.2/5 - (19 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جواد یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  حدود ۲ساله رو التم یه جوش مانند دراومده البته شریک جنسیم قبلا زگیل واژینال داشت لیزر کردن که چند هفتس باز زیگیلاش دوباره دراومده خواستم بدونم منم الان زگیل تناسلی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   باید معاینه شوید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ش چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید شوهرم به زگیل مبتلا شد متخصص پوست بیمارستان رازی رفتیم ازمایش داد خوش خیم بود نیاز به دارو نداشت .کرایو انجام داد من هم اقای دکتر ازمایش دادم مبتلا نبودم مشکلی نداشتم ولی بعد از چند وقت دوباره برای شوهرم ظاهر شد ماچیکار کنیم مارو راهنمای کنید از پماد استفاده بکنه خوب میشه پماد معرفی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   بیشتر از 200 نوع ویروس و بیماری HPV وجود دارد که بیشتر آنها کاملا بی ضرر هستند و خود‌ به‌ خود درمان می‌شوند. ولی 13 نوع از این بیماری می‌تواند منجر به سرطان دهانه رحم و یک نوع از این 13 نوع می‌تواند باعث سرطان گلو، مقعد، مهبل، واژن و آلت تناسلی مردانه شود. آن دسته از بیماری‌های HPV که منجر به سرطان می‌شوند، HPV پرخطر نامیده می‌شوند. انواع دیگر HPV می‌تواند باعث ایجاد زگیل مثل زگیل تناسلی شود. این نوع بیماری‌ها، HPV کم خطر نامیده شده و منجر به سرطان نمی‌شوند از خطرناک ترین ویروس HPV   شامل ویروس های 16 و 18 است که سبب ایجاد سرطان دستگاه گوارش است  و همچنین حدود 70٪ سرطان های دهانه رحم را ایجاد می کنند. دیگر ویروس های HPV که  خطر بالا دارند عبارتند از 31، 33، 45، 52، 58، و چند ویروس دیگر. انواع ویروس HPV کم خطر مانند HPV 6 و 11 باعث 90٪ زگیل های تناسلی می شوند که به ندرت به سرطان منتهی می گردند.  این رشد می تواند مانند برامدگی هایی زگیل مانند ظاهر شود. گاهی اوقات، آنها به شکل گل کلم هستند. زگیل می تواند هفته ها یا ماهها پس از اینکه شما با یک فردی که حامل این ویرووس است رابطه جنسی داشتید، نشان داده شود. اغلب، هیچ علائمی از عفونت HPV وجود ندارد، و ممکن است بدن فرد چند سالی باشد که این ویرووس را داشته اما بدون این که عفونتی بوجود آورد به طور خودبخودی از بین برود. بسیاری از مردم هرگز نمی دانند که به این ویرروس آلوده شده اند.
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عباس جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من نه احساس خارش و نه ترشح دارم اما متوجه شدم در قسمت کلاهک الت تناسلی دانه دانه های کمی برجسته شکل گرفته ایا امکان دارد زگیل تناسلی باشد
  ممنونم میشم اگر راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عکس آن را بفرستید ببینم تا بتوانم نظر بدهم
 • تصویر کاربر احدزاده جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر روز بخیر من چند وقتی هست حدود یک ماه متوجه شدم که روی کشاله رانم یک ضایعه به وجود اومده خیلی میترسم که زگیل تناسلی باشه .من زگیل پوستی هم دارم روی انگشت دستم از توی نت و اینا هم نگاه کردم و این منو بیشتر نگران کرده که نکنه باشه میخواستم برم دکتر ازمایش اینا بدم گفتم از شما هم مشورت بگیرم ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عکس باز نمیشود ، لطفا مجددا عکس را ارسال کنید
 • تصویر کاربر الی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  حدودا ۱۰ روز است متوجه برجستگی هایی در ناحیه خارج از واژنم شدم و شدیدا دچار استرس شدم.از نظر جنسی فعال هستم و در دوره ای شرکای جنسی متعدد داشتم
  میشه کمکم کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عکس باز نمیشود ، لطفا مجددا عکس را ارسال کنید
 • تصویر کاربر Hossein شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  سلام من زیر التم چنتا زگیل مانند هست بیست هشت سالمه ولی رابطه جنسی نداشتم میتونه زگیل باش یا نه
  1. تصویر کاربر Hossein سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   اینم عکس
  2. تصویر کاربر Hossein چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   عکس نمیتونم بفرستم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عکس باز نمیشود ، لطفا مجددا عکس را ارسال کنید
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   در صورتی که زگیل باشد بیایید کرایو کنم درست میشود تیغ زدن ولیزر باعث پخش آن میشود با شماره 02122642744 09351142080 تماس تا وقت ‌کرایو داده شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مممم سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، وقت بخیر. به تازگی متوجه شدم به hpv پرخطر مبتلا هستم و پزشکم فقط مصرف قرص power fit رو پیشنهاد دادن در این مرحله و انجام تست پاپ اسمیر به صورت 3 ماهانه. به نظر شما آیا کفایت میکنه همین درمان؟ یا شما پیشنها میدید پیش کسی دیگه برم برای اقدامات دیگه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام 

   کافی می باشد.

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  روم به دیوار و عرض معذرت
  بر روی تنه الت بنده یک عدد جوش زیر پوستی وقتی دست میزنم و فشار میدم درد دارد بوجود امده است
  1. تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   اینم عکس
  2. تصویر کاربر امیر شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   البته امروز که یکم بهش فشار دادم به چیزی چرکی سفیدی ازش بیرپن اومد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام، به نظر جوش هست، اگر بهتر نشد تا یک هفته مجدد عکس بفرستید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۵ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،وقت بخیر
  ۲ ماه پیش متوجه یک زخم کوچک روی آلتم شدم که خیلی زود خشک شد.به متخصص مراجعه کردم،ازمایش اچ اس وی داد و منفی بود. گفت ریکشن داروهای ضد افسردگیته ،تا اینکه هفته پیش مجدد مثل همون زخم ایجاد شد و خودش رفع شد.تا امشب که ۲ تا خال کوچک تقریبا قهوه ای دیدم،میتونه زگیل باشه؟در ۶ ماه گذشته افسردگی و اضطراب زیادی داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  سلام.من چند ماه پیش با پسری رابطه داشتم و الان متوجه شدم که اون موقع به زگیل تناسلی مبتلا بوده و الان یه برجستگی کوچک روی لابیا ماژور دیدم.رابطه ی جنسی دهانی هم داشتیم امکان این که در گلو مبتلا شده باشم هست.باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
   بیایید ببینم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر