انتقال زگیل تناسلی با دست زدن و موارد دیگر

سوالاتی که برای بسیاری از هموطنان پیش می آید این است که علاوه بر ارتباط جنسی آیا زگیل تناسلی با دست و راه های دیگر از فردی به فرد دیگر منتقل می شود یا خیر؟ در ابتدا دکتر حسین کرمی نظر خود را درباره ی راه های انتقال زگیل تناسلی بیان میکنند. در ادامه نیز نتیجه ی آزمایشی که بر روی افراد انجام شده است بیان میشود.


نظر دکتر حسین کرمی در ارتباط با انتقال زگیل تناسلی 

شرط انتقال زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی جزو بیماری های std می باشد؛ یعنی بیماری که از طریق سکس منتقل میشود. شرط انتقال زگیل تناسلی این است که پوست به مخاط برخورد بکند که ممکن است در سکس دهانی، مقعدی و واژینال اتفاق بیوفتد؛ چون در همه ی این شرایط پوست در تماس با مخاط قرار میگیرد این بیماری از فرد آلوده به فرد سالم منتقل میشود.

خیلی از خانواده ها سوالاتی می پرسند که در ادامه به پاسخ آن ها میپردازم.

آیا زگیل تناسلی از راه های دیگر هم منتقل میشود؟

اصولا میشود گفت از تیغ آلوده یعنی کسی تیغ آلوده داشته باشد و بر روی منطقه ی زگیل زده باشد و بعد آن را فرد سالم استفاده کند؛ در اینصورت بیماری منتقل میشود.

یا اگر فردی که زگیل تناسلی دارد از همون تیغی که در ناحیه ی تناسلی استفاده کرده است؛ بیاید و صورت و زیر بغل را هم اصلاح کند؛ از این طریق هم زگیل تناسلی منتقل میشود.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دست زدن وجود دارد؟

جواب آن منفی است زیرا عرض کردم که باید پوست به مخاط برخورد کند تا زگیل تناسلی منتقل شود. این مورد پوست به پوست است و باعث انتقال نمیشود و مطمئنا از طریق دست منتقل نمیشود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق اپیلاسیون

اپیلاسیون اگر باعث خونریزی شود و مواد و وسایلی که برای اپیلاسیون استفاده میشود چند بار مصرف باشد؛ مثلا ناحیه ی پوست یک فردی که زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی در حال بثورات دارد را اپیلاسیون کرده و با همان مواد و وسایل، فرد سالم را اپیلاسیون انجام دهند بله این میتواند باعث انتقال زگیل تناسلی شود و به همین دلیل بهتر است برای مراجعه به مراکز زیبایی، لوازم یک بار مصرف استفاده شود.

آیا زگیل تناسلی از طریق لباس منتقل میشود؟

جواب این سوال منفی است اصلا امکان انتقال صفر است

انتقال زگیل تناسلی از لباس زیر

اگر فردی از لباس زی فردی دیگر استفاده کند ممکن است این مورد باعث انتقال ویروس غیر از زگیل تناسلی شود ولی زگیل تناسلی به این طریق منتقل نمیشود. استفاده از لباس زیر هم باعث انتقال زگیل تناسلی نمیشود.

آیا استخر رفتن باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟

در استخر رفتن در جاهای عمومی ممکن است ویروس از طریق پا و کف پا منتقل شود؛ ولی اینها ویروس های زگیل تناسلی نیست؛ اینها یک نوع دیگر از زگیل هستند و ممکن است هم منتقل شود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق دستشویی

خیلی ها فکر میکنند از طریق دستشویی رفتن این بیماری منتقل میشود مثلا میگویند دستشویی بین راهی استفاده کردیم و از دستشویی مشترک استفاده کردیم؛ آیا باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟ باید این را بگویم احتمال این اتفاق صفر است.

بنابراین انتقال از طریق استخر و حمام رفتن صفر است؛ مثلا خانمی به بنده مراجعه میکند و میگوید آقای دکتر من نمیتوانم فرزندم را به حمام ببرم؛ اما نمی دانند که از طریق حمام این بیماری منتقل نمی شود. نمیشود فردی که دچار زگیل تناسلی شده است خود را از خانواده جدا کند؛ این افراد مثل هر فرد دیگری می توانند زندگی کنند.

آیا استفاده از لیف استحمام فرد آلوده باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟

بهتر است که هر فرد در زمینه ی بهداشتی از لوازم شخصی خودش استفاده کند تا بیماری های قارچی و عفونی دیگری را نگیرد ولی در مورد زگیل تناسلی می توان گفت که با این اتفاق هم منتقل نمیشود. ولی توصیه میکنم از وسایل شخصی خود استفاده کنید.

در انتها توصیه ی بنده این است که پیشگیری بهتر از درمان است و از تماس های جنسی آلوده و پر خطر اجتناب کنید تا باعث انتقال زگیل تناسلی نشوید.

 

در ادامه به بیان نتایج آزمایشی که در یکی از کشور های انجام شده میپردازیم

آیا دست زدن باعث انتقال زگیل تناسلی می شود؟

این ویروس که پوست و نواحی تناسلی را آلوده می کند؛ عامل بروز انواعی از سرطان ها در مردان و زنان می باشد. از جمله این سرطان ها می توان به سرطان دهانه رحم، تومور های واژن، آلت تناسلی، مقعد و گلو اشاره کرد.

از آنجایی که انواع HPV موجود بر روی دست افراد با انواع یافت شده در نواحی تناسلی شریکان جنسی آن ها یکسان است، برخی محققان احتمال می دهند که تماس جنسی دستی – تناسلی می تواند سبب انتشار عفونت شود.

بعضی از محققان معتقدند که صرفا به دلیل اینکه ماده ژنتیک (DNA) ویروس HPV بر روی دست افراد یافت شده به این معنی نیست که اجزای ویروس زنده بوده و یا تعداد آن ها برای ایجاد آلودگی کافی می باشند.

ممکن است این DNA یافت شده بر دست فرد ناشی از لمس ناحیه تناسلی خود یا رابطه جنسی باشد که به تازگی داشته است. این گفته ها دقیقا مواردی هستند که محققان یافت کرده اند.

محققان دریافتند احتمال ابتلا در افرادی بیشتر بوده که شریک جنسی آن ها ویروس HPV را در دستان یا نواحی تناسلی خود داشته است. با این وجود، تحقیقات نشان دادند که می توان خطر را عمدتا به عفونت HPV تناسلی نسبت داد. هنگامی که محققان این نتایج را در نظر گرفتند خطر ابتلا به وسیله دست ها از بین رفت.

اغلب افراد بالغ و فعال از نظر جنسی در بازه ای از زندگی خود به ویروس HPV ابتلا می یابند. امکان دارد فرد در این مدت از ابتلای خود نیز اطلاعی نداشته باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی و درمان زگیل تناسلی

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر خورشيد یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام دكتر خسته نباشيد من سال ٩٥ واكسن گارداسيل ٤ گانه زدم و ازمايش hpv دادم كه تايپ ٦٦ و ٥٦ در ازمايش نشان داد سال ٩٧ دوباره ازمايش دادم كه تايپ ٤٥ و ٦ رانشان داد دكتر من هيچ وقت زگيل تناسلي نداشتم و ترسم از اينكه به خاطر وجود اين تايپ از اچ پي وي كه در ازمايشم هست به سرطان گلو و يا مري مبتلا شوم تروخدا بگيد چي كار كنم بازم لازمه يه ازمايشگاه ديگه ازمايش بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۱ مرداد ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  مبتلا به زگیل تناسلی هستم دستم آلوده بود به زیر چشم زدم سه دانه ریز ایجاد شده که همراه با خارش و سوزش هست ممکنه زگیل باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱ مرداد ۹۹( 7 ماه پیش)
   از اين طريق منقل نميشود
 • تصویر کاربر مهسا پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید عکسی که براتون ارسال کردم زگیل تناسلی هست یا نه هیچ خارش و سوزشی هم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 7 ماه پیش)
   این زگیل است بیایید کرایو کنم درست میشود تیغ زدن ولیزر باعث پخش آن میشود با شماره 02122642744 09351142080 تماس تا وقت ‌کرایو داده شود
 • تصویر کاربر مهران چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام من چند سال است که این ضایعه را بالا تر از التم دارم وهمین یکی است و تغییری هم نکرده میخاستم ببینم ایا زگیل تناسلی است یا اسکین تگ
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 7 ماه پیش)
   احتمال بالا زگیل است ودرمان آن کرایو است
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام
  حین طهارت در دستشویی عمومی، نوک شیر به نوک التم برخورد کرد
  نگران آلوده بودن نوک شیر به زیگیلم.
  البته چند دقیقه بعد تمام موضوع رو الکل پاشیدم....
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام زگیل به هیچ وجه از این طریقها منتقل نمیشود نگران نباش
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر اگه امکانش هست روی این ازمایش نظرتونو بفرمایید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   با سلام و احترام، برای آقا نگران کننده نیست، اگر ضایعه هست کرایو کنید

 • تصویر کاربر هورا شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من hpv مثبت بوده.تایپ کم ریسک.۶.۶۲.۸۱.با شریک جنسی م که واکسن زدن تا حالا رابطه مون محافظت شده بوده و تستشون منفی ...ایا باید همچنان محافظت شده باشه رابطه مون..یا اصلا خطرناک برای ایشون با توجه به اینکه واکسن ۴گانه تزریق داشتن..و اینکه ۴۳ سالمه میتونم واکسن بزنم..یا تاثیری نداره.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   با سلام و احترام، اگر ضایعه ای نیست نگران نباشید ، و به رابطه ادامه دهید

 • تصویر کاربر علی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام
  من از بچگی پسوریازیس خفیف دلشتم ، صورتم و کف پام

  الان ۲۹ سالم هست یه کوچولو روی پاهام پویته پوسته هست
  و یک سالی هست که روی کلاهک آلت تناسلی ام بعد از رابطه جنسی نقطه های ریز قرمز رنگ ظاهر میشه که بعد از یک هفته کمرنگ و محو میشه

  آیا ممکنه hpv باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   با سلام و احترام، خیر زگیل تناسلی نیست

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و ادب خدمت پرفسور کرمی عزیز
  من ۳۳ سالم هست و چندسالی بود ی توده گوشتی شبیه خال روی آلتم بود که کوچیک بود.الان هم تعدادشون ریز ریز زیاد شده روی بیضه و آلتم هم اون توده گوشتی خیلی بزرگ شده که هنگام نزدیکی هم برای خودم هم همسرم آزار دهنده هست.به حدی بزرگ شده که از بغلاش میشه گرفتش.بیزحمت راهنماییم کنید.
  ممنونم پیشاپیش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   با سلام و احترام، لطفا جهت درمان با کرایو مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ساکن مازندران هستم تست hpv مثبت شدم واصلا نمیدونم به چه شکلی ابتلا پیدا کردم آزمایش کلوپوسکوپی دادم وگفتن مشکلی نداری یک سال دیگه برای معاینه بیا خیلی دلواپسم ونمیدونم الان باید چکار کنم از طرفی همسرم هم هیچ ازمایشی نداده لطفا راهنماییم کنید سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   با سلام،نگران نباشید ، به صورت دوره ای توسط متخصص زنان معاینه شوید.

درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر