راه های انتقال زگیل تناسلی( 8 روش)

سوالاتی که برای بسیاری از هموطنان پیش می آید این است که علاوه بر ارتباط جنسی آیا زگیل تناسلی با دست و راه های دیگر از فردی به فرد دیگر منتقل می شود یا خیر؟ در ابتدا دکتر حسین کرمی نظر خود را درباره ی راه های انتقال زگیل تناسلی بیان میکنند. در ادامه نیز نتیجه ی آزمایشی که بر روی افراد انجام شده است بیان میشود.

شرط انتقال زگیل تناسلی چیست؟

نظر دکتر حسین کرمی در ارتباط با راه های انتقال زگیل تناسلی

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق سکس ممکن است؟

زگیل تناسلی جزو بیماری های std می باشد؛ یعنی بیماری که از طریق سکس منتقل میشود. شرط انتقال زگیل تناسلی این است که پوست به مخاط برخورد بکند که ممکن است در سکس دهانی، مقعدی و واژینال اتفاق بیوفتد؛ چون در همه ی این شرایط پوست در تماس با مخاط قرار میگیرد این بیماری از فرد آلوده به فرد سالم منتقل میشود.

آیا زگیل تناسلی با تیغ منتقل می شود؟

اصولا میشود گفت از تیغ آلوده یعنی کسی تیغ آلوده داشته باشد و بر روی منطقه ی زگیل زده باشد و بعد آن را فرد سالم استفاده کند؛ در اینصورت بیماری منتقل میشود. یا اگر فردی که زگیل تناسلی دارد از همان تیغی که در ناحیه ی تناسلی استفاده کرده است؛ بیاید و صورت و زیر بغل را هم اصلاح کند؛ از این طریق هم زگیل تناسلی منتقل میشود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق اپیلاسیون چگونه است؟

اپیلاسیون اگر باعث خونریزی شود و مواد و وسایلی که برای اپیلاسیون استفاده میشود چند بار مصرف باشد؛ مثلا ناحیه ی پوست یک فردی که زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی در حال بثورات دارد را اپیلاسیون کرده و با همان مواد و وسایل، فرد سالم را اپیلاسیون انجام دهند بله این میتواند راه انتقال زگیل تناسلی شود و به همین دلیل بهتر است برای مراجعه به مراکز زیبایی، لوازم یک بار مصرف استفاده شود.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق لباس زیر امکان پذیر است؟

جواب این سوال منفی است اصلا امکان انتقال صفر است. اگر فردی از لباس زیر فرد دیگری استفاده کند، ممکن است این مورد باعث انتقال ویروسی غیر از زگیل تناسلی شود ولی زگیل تناسلی به این طریق منتقل نمیشود. استفاده از لباس زیر هم باعث انتقال زگیل تناسلی نمیشود.

آیا استخر رفتن باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟

در استخر رفتن در جاهای عمومی ممکن است ویروس از طریق پا و کف پا منتقل شود؛ ولی اینها ویروس های زگیل تناسلی نیست؛ اینها یک نوع دیگر از زگیل هستند و ممکن است هم منتقل شود.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دستشویی امکانپذیر است؟

خیلی ها فکر میکنند از طریق دستشویی رفتن این بیماری منتقل میشود مثلا میگویند دستشویی بین راهی استفاده کردیم و از دستشویی مشترک استفاده کردیم؛ آیا باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟ باید این را بگویم احتمال این اتفاق صفر است.

بنابراین انتقال از طریق استخر و حمام رفتن صفر است؛ مثلا خانمی به بنده مراجعه میکند و میگوید آقای دکتر من نمیتوانم فرزندم را به حمام ببرم؛ اما نمی دانند که از طریق حمام این بیماری منتقل نمی شود. نمیشود فردی که دچار زگیل تناسلی شده است خود را از خانواده جدا کند؛ این افراد مثل هر فرد دیگری می توانند زندگی کنند.

آیا از طریق لیف حمام به زگیل تناسلی مبتلا می شویم؟

بهتر است که هر فرد در زمینه ی بهداشتی از لوازم شخصی خودش استفاده کند تا بیماری های قارچی و عفونی دیگری را نگیرد ولی در مورد زگیل تناسلی می توان گفت که با این اتفاق هم منتقل نمیشود. ولی توصیه میکنم از وسایل شخصی خود استفاده کنید.

در انتها توصیه ی بنده این است که پیشگیری بهتر از درمان است و از تماس های جنسی آلوده و پر خطر اجتناب کنید تا باعث انتقال زگیل تناسلی نشوید.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دست زدن وجود دارد؟

این ویروس که پوست و نواحی تناسلی را آلوده می کند؛ عامل بروز انواعی از سرطان ها در مردان و زنان می باشد. از جمله این سرطان ها می توان به سرطان دهانه رحم، تومور های واژن، آلت تناسلی، مقعد و گلو اشاره کرد. از آنجایی که انواع HPV موجود بر روی دست افراد با انواع یافت شده در نواحی تناسلی شریکان جنسی آن ها یکسان است، برخی محققان احتمال می دهند که تماس جنسی دستی – تناسلی می تواند سبب انتشار عفونت شود.

بعضی از محققان معتقدند که صرفا به دلیل اینکه ماده ژنتیک (DNA) ویروس HPV بر روی دست افراد یافت شده به این معنی نیست که اجزای ویروس زنده بوده و یا تعداد آن ها برای ایجاد آلودگی کافی می باشند. ممکن است این DNA یافت شده بر دست فرد ناشی از لمس ناحیه تناسلی خود یا رابطه جنسی باشد که به تازگی داشته است. این گفته ها دقیقا مواردی هستند که محققان یافت کرده اند.

قرص والاسیکلوویر

محققان دریافتند احتمال ابتلا در افرادی بیشتر بوده که شریک جنسی آن ها ویروس HPV را در دستان یا نواحی تناسلی خود داشته است. با این وجود، تحقیقات نشان دادند که می توان خطر را عمدتا به عفونت HPV تناسلی نسبت داد. هنگامی که محققان این نتایج را در نظر گرفتند خطر ابتلا به وسیله دست ها از بین رفت. اغلب افراد بالغ و فعال از نظر جنسی در بازه ای از زندگی خود به ویروس HPV ابتلا می یابند. امکان دارد فرد در این مدت از ابتلای خود نیز اطلاعی نداشته باشد.

مدت زنده ماندن ویروس زگیل تناسلی

عامل به وجود آورنده ی زگیل های تناسلی، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. این ویروس، بسیار شایع بوده و تقریباً تمام افراد به طور مداوم در معرض آن قرار می گیرند. HPV تقریباً 100 نوع دارد که برخی از آنها زگیل تناسلی را ایجاد می کنند. برخی از انواع این ویروس ها از طریق تماس جنسی منتقل می شوند. با این حال، بیشتر گونه های HPV می توانند از طریق تماس غیر مستقیم (با وسایل شخصی فرد آلوده به ویروس) انتقال یابند. زگیل تناسلی در صورت عدم درمان، می تواند زیاد شود. همچنین، ویروس یه وجود آورنده ی آن می تواند از بیمار به فرد دیگری سرایت کند.

اگرچه در بزرگسالی، سیستم ایمنی بدن در برابر این ویروس بسیار مقاوم خواهد شد و یا آن را از بین می برد، اما کودکان و نوجوانان به علت اینکه سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این ویروس قرار می گیرند. با گذشت زمان، افراد در برابر بیشتر انواع HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند، ایمن خواهند شد. ایمن شدن بدن به این معنی است که کمتر تحت تأثیر ویروس قرار می گیرند و یا ویروس نمی تواند در بدن آنها به خوبی رشد کند.

اما مدت زمان زیادی طول می کشد تا بدن به این ایمنی دست پیدا کند. بنابراین، زگیل تناسلی در نوجوانان بسیار گسترش یافته است، زیرا بدن آنها هنوز وقت کافی برای ایمن شدن را نداشته است. زگیل تناسلی در افراد مختلف به شیوه های مختلفی بروز پیدا می کند. بسیاری از زگیل ها خود به خود از بین می روند و با شروع درمان، معمولاً بعد از چند هفته ناپدید خواهند شد، اما اگر ویروس ایجاد کننده ی آن روی پوست بماند، ممکن است دوباره زگیل ها برگردند.

طبق آمار مرکز درمان و پیشگیری از بیماری ها، 90% از عفونت های HPV (در زنان و مردان) طی دو سال خود به خود از بین می روند. این درصد، شامل انواع پرخطر و کم خطر HPV می باشد. حتی اگر ویروس HPV منجر به زگیل تناسلی شود و تا این اندازه پیشرفت کند، باز هم بدن می تواند به مرور زمان این ویروس را از بین ببرد.

طبق نظر یکی از متخصصین اورولوژی «ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که منجر به زگیل تناسلی می شود، تنها بعد از مدت دو تا سه ساعت خارج از بدن انسان از بین می رود، اما این ویروس در محیط های گرم و مرطوب می تواند بیشتر از یک روز زنده بماند. در حالی که زگیل تناسلی اغلب از طریق تماس جنسی منتقل می شود، اما شما می توانید از طریق مکان های عمومی آلوده مثل استخر، سونا، باشگاه و … به این ویروس مبتلا شوید.»

زگیل تناسلی بعد از چند وقت نمایان میشود؟

به طور معمول، شما در عرض یک تا چهار ماه پس از آلوده شدن به HPV، دچار زگیل می شوید. این ویروس را می توان برای مدت طولانی تری توسط سیستم ایمنی کنترل کرد.

پروفسور حسین کرمی فوق تخصص زگیل تناسلی در تهران

3.5/5 - (60 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۱ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  درود خسته نباشید. من دو ماه پیش کرایو کردم. یک ماه پیش دوز اول گاردسیل رو زدم. الان بعد دوماه توسط دکتر معاینه شدم زگیل جدیدی مشاهده نشده. سوال اینجاست که چون من حدود دوماه آینده ازدواج میکنم و تا اون تاریخ خودم دوز دوم رو دریافت میکنم و نامزدم هم تا اون زمان دو دوز رو دریافت میکنه. آیا با دریافت دو دوز واکسن توسط هردو آیا با ازدواج و شروع رابطه با همسر میشه امیدوار بود که ویروس از طرق من به ایشون منتقل نشه؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   سلام اگر قطعا عودی نداشته باشید میتونید محافظت شده رابطه داشته باشید
 • تصویر کاربر Lale چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من عکسی که دوست پسرم فرستاده بود متوجه دونه های خیلی ریز روی سر آلت شدم درواقع جای ختنه گاه
  با توجه به اطلاعاتی که از گذشته ایشون دارم هیچ رابطه جنسی نداشته و بهم گفته از کوچیکی بعد ختنه داشته
  الان اینها زگیل هستن؟
  خودش ی اسمی به نام پاپول مرواریدی نام برد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   خیر زگیل نیست . همون پاپول هست
  2. تصویر کاربر Lale سه شنبه ۷ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   پس ما میتونیم رابطه جنسی داشته باشیم؟چه دهانی ،مقعدی یا واژینال؟
   عکس رو مشاهده کردین؟
   من خیلی میترسم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   من زگیلی در حد این عکس نمیبینم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اشتیانی شنبه ۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام
  رابطه دهانی با خانمی که تایپ های ۶ ۱۸ ۵۲ را دارد و دارای زیگیل در نواحی داخلی و بیرونی واژن خود میباشد، برقرار شده است (دهان خانم سالم و بدون زائده بوده است)
  با گذشت حدود 5 ماه هنوز هیچگونه علائم بالینی در آلت تناسلی آقا مشاهده نمیشود، آیا می‌توان فرض را بر عدم انتقال و سالم بودن آقا درنظر گرفت؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   سلام بله
 • تصویر کاربر Mi شنبه ۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  همسرم سال گذشته چند تا ضایعه گوشتی روی گشاله ران و ناحیه عانه داشتن ک پزشک بدون انجام نمونه برداری کرایو کردن الان دوباره همون نقطه ضایعه ها درومدن
  همسرم موقع رابطه جنسی روی ضایعه ها چسب زخم میزنن و بدون کاندوم رابطه داریم امکان انتقال ب من وجود داره؟من پیش از ازدواج سه نوبت واکسن گارداسیل ۴ ظرفیتی نوع آمریکایی زدم آیا این ضایعات زگیل تناسلیه؟ عکس ضمیمه شده ضمن اینکه تست منی همسرم برای زگیل تناسلی منفی بوده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   سلام قطعا زگیله و امکان انتقال داره
  2. تصویر کاربر Mi جمعه ۳ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   آیا این کار که حین رابطه با چسب روی ضایعه ها رو می پوشونیم در پیشگیری از انتقال تاثیر داره؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   خیر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر کابر پنجشنبه ۲ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، میشه لطفا این عکس رو بررسی کنید ،این زائده از وقتی یادمه روی آلت من هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   زگیل نیست اهمیتی نداره
  2. تصویر کاربر کابر پنجشنبه ۲ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   ممنون، خدا بهتون سلامتی انشالله
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   خواهش میکنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۲ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  هفته پیش دوتا زایده که داخل عکس مشاهده میکنید دیدم اما هیچ درد یا سوزش و خارش خاصی نداره
  فقط یه بار مقداری خون ریزی داشته موقع تحریک میتونم بپرسم زگیل تناسلی هستش یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   سلام بعد رابطه جنسی ایجاد شده ؟
  2. تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۲ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   دقیق نمیتونم بگم هفته پیش متوجه شدم
   چون یک سال فقط با یک نفر رابطه دارم
  3. تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۲ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   موقع ایستادگی آلت خون اومد متوجه شدم یه زاییده هستش
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   در حد عکس در حد جوش میبینم و زگیلی رویت نمیشه بهتره از نزدیک مشاهده بشه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر پارسا سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام
  با دستم آلت و مقعد خانم لمس کردم و مجدد دستم به دهان آلت و مقعد خودم برخورد داشته
  در صورت بیمار بودن طرف امکان زگیل به من وجود دارد ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 8 ماه پیش)
   با احتمال بسیار کم بله
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  چند وقته که سر تناسلی چند تا علائم دارم حالا نمیدونم زگیل هست یانه..متاهل هستم..ولی رابطه جنسی با دیگران نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 8 ماه پیش)
   زگیل نیست محل ختنه است
 • تصویر کاربر M دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من چند روز پیش متوجه چند زگیل خیلی ریز در دهانه واژنم شدم دکتر رفتم و از من تست پاپسمیر گرفتن الان سوال من اینه اگر این پاپسمیر من نرمال وخوب بود یعنی من زگیل تناسلی ندارم؟
  یعنی بعد از خوب شدن زگیل هام میتونم بدون نگرانی رابطه جنسی داشته باشم و ترس انتقالش به همسرم رو نداشته باشم؟
  یا در هر صورت من این ویروس رو دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 8 ماه پیش)
   سلام ملاک اصلی پاپ اسمیر است مگر زگیل خیلی واضحی دیده باشند که بحثش جداست اما میتونه پاپیلوماتوز باشه
 • تصویر کاربر مهراد جمعه ۲۷ مرداد ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  زمستان ۱۴۰۱ دیدم زاعده بافت نرمی داشت الان خوب شده شاید ۱۰درصدش مونده کنارش یه دونه ریز دارم دست میزنه حس میشه رو التم هم دون دون داره برامدگی نداره( این داستان پیش امد ۳سال سکس نداشتم و ادم تمیزی هستم قبل اش هم یبار کل بدنم رو موبر گذاشته بودم بعد التم دچار التهاب وسوختگی خفیف شده بود که دکتر رفتم انتی بیوتیک وپاماد استفاده کردم یهذهفته خوب شد)
  ببخشید پور حرفی کردم رنگ اش سرخ بود یه نمه حالت گوشتی داشت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 8 ماه پیش)
   سلام عکس رویت شد مشکل خاصی دیده نمیشه جای نگرانی نداره
  2. تصویر کاربر مهراد پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 8 ماه پیش)
   زگیل نیست؟ البته بگم باهمون تیغ اصلاح معمولا زیر بغل ام رو اصلاح کردم ولی چیزی نشده.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ مرداد ۲( 8 ماه پیش)
   من در حد این عکس زگیلی نمیبینم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر