راه های انتقال زگیل تناسلی( 8 روش)

سوالاتی که برای بسیاری از هموطنان پیش می آید این است که علاوه بر ارتباط جنسی آیا زگیل تناسلی با دست و راه های دیگر از فردی به فرد دیگر منتقل می شود یا خیر؟ در ابتدا دکتر حسین کرمی نظر خود را درباره ی راه های انتقال زگیل تناسلی بیان میکنند. در ادامه نیز نتیجه ی آزمایشی که بر روی افراد انجام شده است بیان میشود.

شرط انتقال زگیل تناسلی چیست؟

نظر دکتر حسین کرمی در ارتباط با راه های انتقال زگیل تناسلی

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق سکس ممکن است؟

زگیل تناسلی جزو بیماری های std می باشد؛ یعنی بیماری که از طریق سکس منتقل میشود. شرط انتقال زگیل تناسلی این است که پوست به مخاط برخورد بکند که ممکن است در سکس دهانی، مقعدی و واژینال اتفاق بیوفتد؛ چون در همه ی این شرایط پوست در تماس با مخاط قرار میگیرد این بیماری از فرد آلوده به فرد سالم منتقل میشود.

آیا زگیل تناسلی با تیغ منتقل می شود؟

اصولا میشود گفت از تیغ آلوده یعنی کسی تیغ آلوده داشته باشد و بر روی منطقه ی زگیل زده باشد و بعد آن را فرد سالم استفاده کند؛ در اینصورت بیماری منتقل میشود. یا اگر فردی که زگیل تناسلی دارد از همان تیغی که در ناحیه ی تناسلی استفاده کرده است؛ بیاید و صورت و زیر بغل را هم اصلاح کند؛ از این طریق هم زگیل تناسلی منتقل میشود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق اپیلاسیون چگونه است؟

اپیلاسیون اگر باعث خونریزی شود و مواد و وسایلی که برای اپیلاسیون استفاده میشود چند بار مصرف باشد؛ مثلا ناحیه ی پوست یک فردی که زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی در حال بثورات دارد را اپیلاسیون کرده و با همان مواد و وسایل، فرد سالم را اپیلاسیون انجام دهند بله این میتواند راه انتقال زگیل تناسلی شود و به همین دلیل بهتر است برای مراجعه به مراکز زیبایی، لوازم یک بار مصرف استفاده شود.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق لباس زیر امکان پذیر است؟

جواب این سوال منفی است اصلا امکان انتقال صفر است. اگر فردی از لباس زیر فرد دیگری استفاده کند، ممکن است این مورد باعث انتقال ویروسی غیر از زگیل تناسلی شود ولی زگیل تناسلی به این طریق منتقل نمیشود. استفاده از لباس زیر هم باعث انتقال زگیل تناسلی نمیشود.

آیا استخر رفتن باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟

در استخر رفتن در جاهای عمومی ممکن است ویروس از طریق پا و کف پا منتقل شود؛ ولی اینها ویروس های زگیل تناسلی نیست؛ اینها یک نوع دیگر از زگیل هستند و ممکن است هم منتقل شود.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دستشویی امکانپذیر است؟

خیلی ها فکر میکنند از طریق دستشویی رفتن این بیماری منتقل میشود مثلا میگویند دستشویی بین راهی استفاده کردیم و از دستشویی مشترک استفاده کردیم؛ آیا باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟ باید این را بگویم احتمال این اتفاق صفر است.

بنابراین انتقال از طریق استخر و حمام رفتن صفر است؛ مثلا خانمی به بنده مراجعه میکند و میگوید آقای دکتر من نمیتوانم فرزندم را به حمام ببرم؛ اما نمی دانند که از طریق حمام این بیماری منتقل نمی شود. نمیشود فردی که دچار زگیل تناسلی شده است خود را از خانواده جدا کند؛ این افراد مثل هر فرد دیگری می توانند زندگی کنند.

آیا از طریق لیف حمام به زگیل تناسلی مبتلا می شویم؟

بهتر است که هر فرد در زمینه ی بهداشتی از لوازم شخصی خودش استفاده کند تا بیماری های قارچی و عفونی دیگری را نگیرد ولی در مورد زگیل تناسلی می توان گفت که با این اتفاق هم منتقل نمیشود. ولی توصیه میکنم از وسایل شخصی خود استفاده کنید.

در انتها توصیه ی بنده این است که پیشگیری بهتر از درمان است و از تماس های جنسی آلوده و پر خطر اجتناب کنید تا باعث انتقال زگیل تناسلی نشوید.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دست زدن وجود دارد؟

این ویروس که پوست و نواحی تناسلی را آلوده می کند؛ عامل بروز انواعی از سرطان ها در مردان و زنان می باشد. از جمله این سرطان ها می توان به سرطان دهانه رحم، تومور های واژن، آلت تناسلی، مقعد و گلو اشاره کرد. از آنجایی که انواع HPV موجود بر روی دست افراد با انواع یافت شده در نواحی تناسلی شریکان جنسی آن ها یکسان است، برخی محققان احتمال می دهند که تماس جنسی دستی – تناسلی می تواند سبب انتشار عفونت شود.

بعضی از محققان معتقدند که صرفا به دلیل اینکه ماده ژنتیک (DNA) ویروس HPV بر روی دست افراد یافت شده به این معنی نیست که اجزای ویروس زنده بوده و یا تعداد آن ها برای ایجاد آلودگی کافی می باشند. ممکن است این DNA یافت شده بر دست فرد ناشی از لمس ناحیه تناسلی خود یا رابطه جنسی باشد که به تازگی داشته است. این گفته ها دقیقا مواردی هستند که محققان یافت کرده اند.

قرص والاسیکلوویر

محققان دریافتند احتمال ابتلا در افرادی بیشتر بوده که شریک جنسی آن ها ویروس HPV را در دستان یا نواحی تناسلی خود داشته است. با این وجود، تحقیقات نشان دادند که می توان خطر را عمدتا به عفونت HPV تناسلی نسبت داد. هنگامی که محققان این نتایج را در نظر گرفتند خطر ابتلا به وسیله دست ها از بین رفت. اغلب افراد بالغ و فعال از نظر جنسی در بازه ای از زندگی خود به ویروس HPV ابتلا می یابند. امکان دارد فرد در این مدت از ابتلای خود نیز اطلاعی نداشته باشد.

مدت زنده ماندن ویروس زگیل تناسلی

عامل به وجود آورنده ی زگیل های تناسلی، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. این ویروس، بسیار شایع بوده و تقریباً تمام افراد به طور مداوم در معرض آن قرار می گیرند. HPV تقریباً 100 نوع دارد که برخی از آنها زگیل تناسلی را ایجاد می کنند. برخی از انواع این ویروس ها از طریق تماس جنسی منتقل می شوند. با این حال، بیشتر گونه های HPV می توانند از طریق تماس غیر مستقیم (با وسایل شخصی فرد آلوده به ویروس) انتقال یابند. زگیل تناسلی در صورت عدم درمان، می تواند زیاد شود. همچنین، ویروس یه وجود آورنده ی آن می تواند از بیمار به فرد دیگری سرایت کند.

اگرچه در بزرگسالی، سیستم ایمنی بدن در برابر این ویروس بسیار مقاوم خواهد شد و یا آن را از بین می برد، اما کودکان و نوجوانان به علت اینکه سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این ویروس قرار می گیرند. با گذشت زمان، افراد در برابر بیشتر انواع HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند، ایمن خواهند شد. ایمن شدن بدن به این معنی است که کمتر تحت تأثیر ویروس قرار می گیرند و یا ویروس نمی تواند در بدن آنها به خوبی رشد کند.

اما مدت زمان زیادی طول می کشد تا بدن به این ایمنی دست پیدا کند. بنابراین، زگیل تناسلی در نوجوانان بسیار گسترش یافته است، زیرا بدن آنها هنوز وقت کافی برای ایمن شدن را نداشته است. زگیل تناسلی در افراد مختلف به شیوه های مختلفی بروز پیدا می کند. بسیاری از زگیل ها خود به خود از بین می روند و با شروع درمان، معمولاً بعد از چند هفته ناپدید خواهند شد، اما اگر ویروس ایجاد کننده ی آن روی پوست بماند، ممکن است دوباره زگیل ها برگردند.

طبق آمار مرکز درمان و پیشگیری از بیماری ها، 90% از عفونت های HPV (در زنان و مردان) طی دو سال خود به خود از بین می روند. این درصد، شامل انواع پرخطر و کم خطر HPV می باشد. حتی اگر ویروس HPV منجر به زگیل تناسلی شود و تا این اندازه پیشرفت کند، باز هم بدن می تواند به مرور زمان این ویروس را از بین ببرد.

طبق نظر یکی از متخصصین اورولوژی «ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که منجر به زگیل تناسلی می شود، تنها بعد از مدت دو تا سه ساعت خارج از بدن انسان از بین می رود، اما این ویروس در محیط های گرم و مرطوب می تواند بیشتر از یک روز زنده بماند. در حالی که زگیل تناسلی اغلب از طریق تماس جنسی منتقل می شود، اما شما می توانید از طریق مکان های عمومی آلوده مثل استخر، سونا، باشگاه و … به این ویروس مبتلا شوید.»

زگیل تناسلی بعد از چند وقت نمایان میشود؟

به طور معمول، شما در عرض یک تا چهار ماه پس از آلوده شدن به HPV، دچار زگیل می شوید. این ویروس را می توان برای مدت طولانی تری توسط سیستم ایمنی کنترل کرد.

3.6/5 - (59 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر S.m جمعه ۱۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من کمتر از یک سال هست که ازدواج کردم و یک ماه اخیر مبتلا به زگیل تناسلی شدم و نتایج تستم ابتلا به نوع ۵۱، ۵۳ و ۶ مشخص شد. اما موضوعی که خیلی ذهنمو مشغول کرده نحوه ابتلا و اینکه ایا همسرم قبلا با فرد مبتلا رابطه ای داشتن هست، که از لحاظ روحی خیلی منو به هم ریخته و نمیدونم چطور باید این موضوع را با همسرم مطرح کنم. شما میتونین در این رابطه منو راهنمایی کنین
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   همسر باید معاینه بشه از نظر وجود ضایعات . نحوه مبتلا شدن رابطه جنسی است
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  دو سال پیش که من هیچ رابطه ی جنسی نداشتم این جوش های سر سفید پدید آمدن و میخواهم درمانشان کنم این دو سال اخیر رابطه داشتم با دو نفر اما با کاندوم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   کیست است و راه درمان خارج سازی کیست . اما خطری ندارد این ضایعات
 • تصویر کاربر مژده جمعه ۱۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من خارش و عفونت زیادی دارم اطراف دهانه رحمم خیلی قرمز شد اما برجستگی نمی بینم احتمال زگیل تناسلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   خیر اگر ضایعه واضحی نیست احتمالا عفونت زنانه است . به متخصص زنان جهت درمان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر اسی شنبه ۲۰ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من امروز با یه خانوم‌نزدیکی داشتم که سرطان رحم داشته و اونو در اورده امکان داره من مبتلا به hvpبشم
  وسر عالتم چندتا نقطه مثل جوشه درقسمت قرمزش امکان‌دارع زیگیل باسه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   خیر ارتباطی به سرطان رحم ایشان ندارد ولی اگر ضایعه فعال داشته احتمال انتقال هست
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۰ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  روی قسمت گلنس و الت تناسلی من ضایعات قرمز رنگی ایجاد شده ولی دردناک نیست،میشه بفرمایید چی هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   عکس بفرستید
 • تصویر کاربر هادی سه شنبه ۹ خرداد ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام من آقا 41 ساله هستم امروز متوجه شدم که یکی از کارمندان شرکت مبتلا به اچ پی وی هست، آیا از طریق لیوان یا شیر آب دستشویی که دست تماس داشته و با همون دست خودمو شستم منتقل میشه؟ بعد چند روز دیگه آزمایش بدم مشخص میشه؟ اصلا کجا باید آزمایش بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ خرداد ۲( 4 ماه پیش)
   سلام منتقل نمیشه به این شکل ازمایش لازم نیست
 • تصویر کاربر بتا جمعه ۵ خرداد ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  انگشت همسر من زگیل داره میخواستم بدونم اگر همون دست ایشان به ناحیه تناسلی من تماس پیدا کنه میتلا به زگیل تناسلی میشوم؟ یا اگه به الت خودش برخورد کنه زگیل تناسلی میزنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 4 ماه پیش)
   سلام بله ممکنه منتقل بشه
  2. تصویر کاربر بتا پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 4 ماه پیش)
   مگه نمیگید نوع ویروس ها متفاوت است ویروس زگیل انگشت با ویروس زگیل تناسلی متفاوت نیست مگه؟پس چجوری میشه چیزی که میفرمایید؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 4 ماه پیش)
   بله متفاوت هست به شرطی که نمونه داشته باشید ازش . اصلا باید ببینید زگیل دست منشا کجا بوده ایا اصلا زگیل هست یا فقط اسکین تگ است
  4. تصویر کاربر بتا پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 4 ماه پیش)
   ممنون. ازمایشی برای تشخیص اقایان هست؟ ازمایش خون اچ پی وی داریم؟ الان که زگیل داره دستش ازمایش خون اچ پی وی بده مشخص میشه که اصلا چیه؟عکسش را فرستادم ممنون میشم راهنمایی کنید دو جلسه فریز کرده ولی خوب نشده
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ خرداد ۲( 4 ماه پیش)
   کی گفته این روی دست زگیل هست ؟ این باید نمونه برداری بشه ازمایش خون هم هیچ کمکی نمیکنه . باید با مراجعه به متخصص پوست نمونه برداری کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر اامیر پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  این برآمدگی ها تا جایی ک میدونم بودن و من تا الان هیچ رابطه جنسی نداشتم چه دخول چه بدون دخول امکان داره زگیل باشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 4 ماه پیش)
   خیر محل ختنه است
  2. تصویر کاربر اامیر چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 4 ماه پیش)
   منظورم اون برآمدگی ک جلو انگشتم هست رو گفتم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 4 ماه پیش)
   بله منم همون رو گفتم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  یه مدتی هست که برامدگی خیلی کوچیک هستش روی الت تناسلیم نمیدونم زخم هستش یا زیگیل
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)
   اون ضایعات کلاهک که طبیعیه ام هرچه به سمت تنه میره بخصوص انتها کمی مشکوک است باید معاینه بشه و در صورت نیاز نمونه برداری بعد از رابطه جنسی ایجاد شده ؟
 • تصویر کاربر Sara شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  ببخشید من ۹ماه پیش تست hpvدادم وتیپ ۵۱بود دکتر بهم دونمونه قرص داد واسه ۶ماه خوردم یکی از قرصها پاور بود یکماه پیش دوباره تست دادم منفی بود ولی یه دونه گوشتی کوچیک روی بالای واژنم هست خیلی نگرانم باید چکار کنم؟؟
  دختر ۵ساله داذم امکان داره از طریق قاشق دخترم هم آلوده بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)
   سلام با قاشق منتقل نمیشه عکس بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر Sara شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)
   فقط همینه
  3. تصویر کاربر Sara شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)
   دکتر عکس فرستادم دیدین؟؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)
   قطعا زگیل هست راه درمان هم کرایو
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر