انتقال زگیل تناسلی با دست زدن و موارد دیگر

سوالاتی که برای بسیاری از هموطنان پیش می آید این است که علاوه بر ارتباط جنسی آیا زگیل تناسلی با دست و راه های دیگر از فردی به فرد دیگر منتقل می شود یا خیر؟ در ابتدا دکتر حسین کرمی نظر خود را درباره ی راه های انتقال زگیل تناسلی بیان میکنند. در ادامه نیز نتیجه ی آزمایشی که بر روی افراد انجام شده است بیان میشود.


نظر دکتر حسین کرمی در ارتباط با انتقال زگیل تناسلی 

شرط انتقال زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی جزو بیماری های std می باشد؛ یعنی بیماری که از طریق سکس منتقل میشود. شرط انتقال زگیل تناسلی این است که پوست به مخاط برخورد بکند که ممکن است در سکس دهانی، مقعدی و واژینال اتفاق بیوفتد؛ چون در همه ی این شرایط پوست در تماس با مخاط قرار میگیرد این بیماری از فرد آلوده به فرد سالم منتقل میشود.

خیلی از خانواده ها سوالاتی می پرسند که در ادامه به پاسخ آن ها میپردازم.

آیا زگیل تناسلی از راه های دیگر هم منتقل میشود؟

اصولا میشود گفت از تیغ آلوده یعنی کسی تیغ آلوده داشته باشد و بر روی منطقه ی زگیل زده باشد و بعد آن را فرد سالم استفاده کند؛ در اینصورت بیماری منتقل میشود.

یا اگر فردی که زگیل تناسلی دارد از همون تیغی که در ناحیه ی تناسلی استفاده کرده است؛ بیاید و صورت و زیر بغل را هم اصلاح کند؛ از این طریق هم زگیل تناسلی منتقل میشود.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دست زدن وجود دارد؟

جواب آن منفی است زیرا عرض کردم که باید پوست به مخاط برخورد کند تا زگیل تناسلی منتقل شود. این مورد پوست به پوست است و باعث انتقال نمیشود و مطمئنا از طریق دست منتقل نمیشود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق اپیلاسیون

اپیلاسیون اگر باعث خونریزی شود و مواد و وسایلی که برای اپیلاسیون استفاده میشود چند بار مصرف باشد؛ مثلا ناحیه ی پوست یک فردی که زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی در حال بثورات دارد را اپیلاسیون کرده و با همان مواد و وسایل، فرد سالم را اپیلاسیون انجام دهند بله این میتواند باعث انتقال زگیل تناسلی شود و به همین دلیل بهتر است برای مراجعه به مراکز زیبایی، لوازم یک بار مصرف استفاده شود.

آیا زگیل تناسلی از طریق لباس منتقل میشود؟

جواب این سوال منفی است اصلا امکان انتقال صفر است

انتقال زگیل تناسلی از لباس زیر

اگر فردی از لباس زی فردی دیگر استفاده کند ممکن است این مورد باعث انتقال ویروس غیر از زگیل تناسلی شود ولی زگیل تناسلی به این طریق منتقل نمیشود. استفاده از لباس زیر هم باعث انتقال زگیل تناسلی نمیشود.

آیا استخر رفتن باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟

در استخر رفتن در جاهای عمومی ممکن است ویروس از طریق پا و کف پا منتقل شود؛ ولی اینها ویروس های زگیل تناسلی نیست؛ اینها یک نوع دیگر از زگیل هستند و ممکن است هم منتقل شود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق دستشویی

خیلی ها فکر میکنند از طریق دستشویی رفتن این بیماری منتقل میشود مثلا میگویند دستشویی بین راهی استفاده کردیم و از دستشویی مشترک استفاده کردیم؛ آیا باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟ باید این را بگویم احتمال این اتفاق صفر است.

بنابراین انتقال از طریق استخر و حمام رفتن صفر است؛ مثلا خانمی به بنده مراجعه میکند و میگوید آقای دکتر من نمیتوانم فرزندم را به حمام ببرم؛ اما نمی دانند که از طریق حمام این بیماری منتقل نمی شود. نمیشود فردی که دچار زگیل تناسلی شده است خود را از خانواده جدا کند؛ این افراد مثل هر فرد دیگری می توانند زندگی کنند.

آیا استفاده از لیف استحمام فرد آلوده باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟

بهتر است که هر فرد در زمینه ی بهداشتی از لوازم شخصی خودش استفاده کند تا بیماری های قارچی و عفونی دیگری را نگیرد ولی در مورد زگیل تناسلی می توان گفت که با این اتفاق هم منتقل نمیشود. ولی توصیه میکنم از وسایل شخصی خود استفاده کنید.

در انتها توصیه ی بنده این است که پیشگیری بهتر از درمان است و از تماس های جنسی آلوده و پر خطر اجتناب کنید تا باعث انتقال زگیل تناسلی نشوید.

 

در ادامه به بیان نتایج آزمایشی که در یکی از کشور های انجام شده میپردازیم

آیا دست زدن باعث انتقال زگیل تناسلی می شود؟

این ویروس که پوست و نواحی تناسلی را آلوده می کند؛ عامل بروز انواعی از سرطان ها در مردان و زنان می باشد. از جمله این سرطان ها می توان به سرطان دهانه رحم، تومور های واژن، آلت تناسلی، مقعد و گلو اشاره کرد.

از آنجایی که انواع HPV موجود بر روی دست افراد با انواع یافت شده در نواحی تناسلی شریکان جنسی آن ها یکسان است، برخی محققان احتمال می دهند که تماس جنسی دستی – تناسلی می تواند سبب انتشار عفونت شود.

بعضی از محققان معتقدند که صرفا به دلیل اینکه ماده ژنتیک (DNA) ویروس HPV بر روی دست افراد یافت شده به این معنی نیست که اجزای ویروس زنده بوده و یا تعداد آن ها برای ایجاد آلودگی کافی می باشند.

ممکن است این DNA یافت شده بر دست فرد ناشی از لمس ناحیه تناسلی خود یا رابطه جنسی باشد که به تازگی داشته است. این گفته ها دقیقا مواردی هستند که محققان یافت کرده اند.

محققان دریافتند احتمال ابتلا در افرادی بیشتر بوده که شریک جنسی آن ها ویروس HPV را در دستان یا نواحی تناسلی خود داشته است. با این وجود، تحقیقات نشان دادند که می توان خطر را عمدتا به عفونت HPV تناسلی نسبت داد. هنگامی که محققان این نتایج را در نظر گرفتند خطر ابتلا به وسیله دست ها از بین رفت.

اغلب افراد بالغ و فعال از نظر جنسی در بازه ای از زندگی خود به ویروس HPV ابتلا می یابند. امکان دارد فرد در این مدت از ابتلای خود نیز اطلاعی نداشته باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی و درمان زگیل تناسلی

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابراهیم دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  من ۶۰سالم فقط پوست بیضه هام
  چندساله که ذگیل های ریزهست بعضی مواقع خارش داره وکلمی شکل هستن.کم وزیادمیشن.بندرت هم میخارنم خون میاد
  راه نمایی میخواستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام عکس بفرستید
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۴ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  ۴ عدد خال گوشتی بدون درد خارش و سوزش
  یک عدد زیر بیضه خیلی ریز یک عدد بدنه الت یکم بزرگتر ودوعدد زیر ناف بالای الت که اثابت کرده به خود الت بسیار ریز هست نمیدانم زگیل هست یانه؟
  برای درمان اسان ان چکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۴ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   باید معاینه شود. توصیف شما به زگیل می خورد. در صورتی که زگیل باشد بیایید کرایو کنم درست میشود تیغ زدن ولیزر باعث پخش آن میشود با شماره 02122642744 09351142080 تماس تا وقت ‌کرایو داده شود
 • تصویر کاربر فرناز جمعه ۱۴ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام دكتر من ٣ ماه پيش چند تا جوش شبيه زگيل اطراف مقعدم ديدم به دكتر مراجعه كردم تشخيص ندادن و تست پاپ اسمير انجام دادم ، لطف ميكنيد جواب تست رو بررسي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۴ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   نمونه ی پاپ اسمیر شما خوبه
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من4روزدل درددارم بعدموقع ادرارسوزش دارم بعدالان بعدادرارکردن سوزش دارم خارشم بهش اضافه شده چیکارکنم باتشکرازدکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام آزمایش ادرار و کشت ادرار بدهید و اطلاع دهید
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  دکتر توروخدا کمکم کنید میشه بگید اینا زگیل تناسلیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام به نظر هست
 • تصویر کاربر سیاوش شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام و درود ، حدود یک روز است در ناحیه سر آلت تناسلی همان گونه که در تصویر مشاهده میکنید متوجه برجستگی شده ام که نمی دانم چیست لطفاً راهنمایی فرمایید . با سپاس سیاوش از شیراز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   ازپماد موپیروسین و کلوترمازول استفاده کنین در صورت عدم بهبود حضوری مراجعه کنین
 • تصویر کاربر رويا شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  من روي كشاله ى ران چند سالي هست كه متوجه يه برامدگى شدم قبلا كوچيكتر بود الان يكم بزرگتر شده
  با تيغ هم شيو ميكنم ولي بيشتر نشده خونريزي هم نداشته ميشه بفرماييد اين زگيل هست يا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام کرایو بشین
 • تصویر کاربر فاطی جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  من خواهرم زگیل تناسلی دارد بعد هربار دستشویی رفتن شیر دستشویی رو بدون دستکش با دستم و مایع دستشویی میشستم احتمال دارد ویروس به دستان من منتقل شود؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   معمولا به این طریق منتقل نمیشود
 • تصویر کاربر ساحل جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  اطراف بدنم برآمدگی جوش مانندی درومده که حدود دو هفتست که خوب نشده .دست میزنم بزرگتر میشه.درد آنچنانی نداره فقط موقع دست زدن بهش درد داره.فشارشون دادم چرک نداشت فقط خون میریخت بیرون.امروز طرف دیگه هم یکی مشابه اما کوچتر زده.قبلش با ژیلت شیو کرده بودم.امکان داره زگیل باشن؟
  1. تصویر کاربر ساحل شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش)
   لطفا پاسخم را بدید😢
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   خیر زگیل به این صورت نیست ، احتمالا عفونت پوستی استگ کپسول سفالکسین هر ۶ ساعت استفاده کنین. از پماد موپیروسین استفاده کنین
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Ram شنبه ۲۲ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من تقریبا یکسال پیش رابطه داشتم بعدهامتوجه شدم اون فرد زگیل داشته بعدازگذشت یکسال تازه روی کلاهک آلتم متوجه چندتابرآمادگی همرنگ پوستم شدم هیچ خارشی نداره ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام عکس باز نمیشود ، لطفا مجددا عکس را ارسال کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر