انتقال زگیل تناسلی با دست زدن و موارد دیگر

سوالاتی که برای بسیاری از هموطنان پیش می آید این است که علاوه بر ارتباط جنسی آیا زگیل تناسلی با دست و راه های دیگر از فردی به فرد دیگر منتقل می شود یا خیر؟ در ابتدا دکتر حسین کرمی نظر خود را درباره ی راه های انتقال زگیل تناسلی بیان میکنند. در ادامه نیز نتیجه ی آزمایشی که بر روی افراد انجام شده است بیان میشود.


نظر دکتر حسین کرمی در ارتباط با انتقال زگیل تناسلی 

شرط انتقال زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی جزو بیماری های std می باشد؛ یعنی بیماری که از طریق سکس منتقل میشود. شرط انتقال زگیل تناسلی این است که پوست به مخاط برخورد بکند که ممکن است در سکس دهانی، مقعدی و واژینال اتفاق بیوفتد؛ چون در همه ی این شرایط پوست در تماس با مخاط قرار میگیرد این بیماری از فرد آلوده به فرد سالم منتقل میشود.

خیلی از خانواده ها سوالاتی می پرسند که در ادامه به پاسخ آن ها میپردازم.

آیا زگیل تناسلی از راه های دیگر هم منتقل میشود؟

اصولا میشود گفت از تیغ آلوده یعنی کسی تیغ آلوده داشته باشد و بر روی منطقه ی زگیل زده باشد و بعد آن را فرد سالم استفاده کند؛ در اینصورت بیماری منتقل میشود.

یا اگر فردی که زگیل تناسلی دارد از همون تیغی که در ناحیه ی تناسلی استفاده کرده است؛ بیاید و صورت و زیر بغل را هم اصلاح کند؛ از این طریق هم زگیل تناسلی منتقل میشود.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دست زدن وجود دارد؟

جواب آن منفی است زیرا عرض کردم که باید پوست به مخاط برخورد کند تا زگیل تناسلی منتقل شود. این مورد پوست به پوست است و باعث انتقال نمیشود و مطمئنا از طریق دست منتقل نمیشود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق اپیلاسیون

اپیلاسیون اگر باعث خونریزی شود و مواد و وسایلی که برای اپیلاسیون استفاده میشود چند بار مصرف باشد؛ مثلا ناحیه ی پوست یک فردی که زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی در حال بثورات دارد را اپیلاسیون کرده و با همان مواد و وسایل، فرد سالم را اپیلاسیون انجام دهند بله این میتواند باعث انتقال زگیل تناسلی شود و به همین دلیل بهتر است برای مراجعه به مراکز زیبایی، لوازم یک بار مصرف استفاده شود.

آیا زگیل تناسلی از طریق لباس منتقل میشود؟

جواب این سوال منفی است اصلا امکان انتقال صفر است

انتقال زگیل تناسلی از لباس زیر

اگر فردی از لباس زی فردی دیگر استفاده کند ممکن است این مورد باعث انتقال ویروس غیر از زگیل تناسلی شود ولی زگیل تناسلی به این طریق منتقل نمیشود. استفاده از لباس زیر هم باعث انتقال زگیل تناسلی نمیشود.

آیا استخر رفتن باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟

در استخر رفتن در جاهای عمومی ممکن است ویروس از طریق پا و کف پا منتقل شود؛ ولی اینها ویروس های زگیل تناسلی نیست؛ اینها یک نوع دیگر از زگیل هستند و ممکن است هم منتقل شود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق دستشویی

خیلی ها فکر میکنند از طریق دستشویی رفتن این بیماری منتقل میشود مثلا میگویند دستشویی بین راهی استفاده کردیم و از دستشویی مشترک استفاده کردیم؛ آیا باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟ باید این را بگویم احتمال این اتفاق صفر است.

بنابراین انتقال از طریق استخر و حمام رفتن صفر است؛ مثلا خانمی به بنده مراجعه میکند و میگوید آقای دکتر من نمیتوانم فرزندم را به حمام ببرم؛ اما نمی دانند که از طریق حمام این بیماری منتقل نمی شود. نمیشود فردی که دچار زگیل تناسلی شده است خود را از خانواده جدا کند؛ این افراد مثل هر فرد دیگری می توانند زندگی کنند.

آیا استفاده از لیف استحمام فرد آلوده باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟

بهتر است که هر فرد در زمینه ی بهداشتی از لوازم شخصی خودش استفاده کند تا بیماری های قارچی و عفونی دیگری را نگیرد ولی در مورد زگیل تناسلی می توان گفت که با این اتفاق هم منتقل نمیشود. ولی توصیه میکنم از وسایل شخصی خود استفاده کنید.

در انتها توصیه ی بنده این است که پیشگیری بهتر از درمان است و از تماس های جنسی آلوده و پر خطر اجتناب کنید تا باعث انتقال زگیل تناسلی نشوید.

 

در ادامه به بیان نتایج آزمایشی که در یکی از کشور های انجام شده میپردازیم

آیا دست زدن باعث انتقال زگیل تناسلی می شود؟

این ویروس که پوست و نواحی تناسلی را آلوده می کند؛ عامل بروز انواعی از سرطان ها در مردان و زنان می باشد. از جمله این سرطان ها می توان به سرطان دهانه رحم، تومور های واژن، آلت تناسلی، مقعد و گلو اشاره کرد.

از آنجایی که انواع HPV موجود بر روی دست افراد با انواع یافت شده در نواحی تناسلی شریکان جنسی آن ها یکسان است، برخی محققان احتمال می دهند که تماس جنسی دستی – تناسلی می تواند سبب انتشار عفونت شود.

بعضی از محققان معتقدند که صرفا به دلیل اینکه ماده ژنتیک (DNA) ویروس HPV بر روی دست افراد یافت شده به این معنی نیست که اجزای ویروس زنده بوده و یا تعداد آن ها برای ایجاد آلودگی کافی می باشند.

ممکن است این DNA یافت شده بر دست فرد ناشی از لمس ناحیه تناسلی خود یا رابطه جنسی باشد که به تازگی داشته است. این گفته ها دقیقا مواردی هستند که محققان یافت کرده اند.

محققان دریافتند احتمال ابتلا در افرادی بیشتر بوده که شریک جنسی آن ها ویروس HPV را در دستان یا نواحی تناسلی خود داشته است. با این وجود، تحقیقات نشان دادند که می توان خطر را عمدتا به عفونت HPV تناسلی نسبت داد. هنگامی که محققان این نتایج را در نظر گرفتند خطر ابتلا به وسیله دست ها از بین رفت.

اغلب افراد بالغ و فعال از نظر جنسی در بازه ای از زندگی خود به ویروس HPV ابتلا می یابند. امکان دارد فرد در این مدت از ابتلای خود نیز اطلاعی نداشته باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی و درمان زگیل تناسلی

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سحر پنجشنبه ۱۰ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  مدتی هست در اطراف مقعدم توده های گوشتی میبینم که تعدادشون به مرور زمان بیشتر شده لطفا راهنماییم کنید این توده چیه و من چه کاری باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام عکس آن را بفرستید ببینم تا بتوانم نظر بدهم
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۱۰ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  جناب دکتر چند وقت پیش یه اقای الوده به ویروس مقدار کمی از اب دهانشون ب دستم خورد و بعد از اون یادم نمیاد که چکارهایی انجام دادم.احتمال مبتلا شدن بنده هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   احتمالش پایینه
 • تصویر کاربر Mah دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام
  جوش های ریز بهم چسبیده نزدیک واژن داشتم.دکترگفت زیگیل نیستن شبیه پرزهای واژن هستن نمونه برداری ولیزر کرد ج آزمایش ۶و۶۲/۸۱ بود بعد لیزر کامل ازبین نرفته بودحس میکنم کوچیک و بزرگ میشه دکترگفت لیزرنشه بازم میگفت شاید پرزن.لازم نیست اون هم لیزر کنم؟؟دستشویی بایدهرچیزی که دست میزنم یاخیس میشن ضدعفونی کنم فقط دامن میپوشم فکرمیکنم شلوار آلوده میشه بشینم میترسم کس دیگه مبتلا کنم،دستم آب میخوره میسوزن.این کارای من لازمه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   بيهودي است از اين راه منتقل نميشود
  2. تصویر کاربر Mah یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   خیلی ممنونم.. فقط اینکه به نظر شما هم نیاز به لیزر مجدد نیست؟
   من یک نوبت از واکسن رو زدم دو نوبت دوماه و شش ماه دیگه مونده .. قرص پاورفیت هم مصرف میکنم ب من گفتن روزی یک عدد
   یک عدد کافیه؟؟
   و اینکه بعد از هشت ماه من دقیقا باید چه آزمایشی بدم که ببینم ویروس از بدن دفع شده یانه؟ (من بیست و چهار ساله هستم)
   عذر میخوام اگه طولانی شد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   اگر ضایعه ای بود کرایو بشه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  زخمهای مانند جای سوختگی خفیف که فقط یذره باد کرده و داخلش خشکه و آب نیست و رنگ قسمت باد کرده سفید است و تا حدودی خشک تمام بدنم هم خارش زیادی داره در مواقع رابطه جنسی هم فوق العاده درد و سوزش داره با کوچکترین تماس درد و سوزش میاد من چکار کنم برای این مشکل؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش)
   این تبخال است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش)
   اینها تب خال تناسلی است ودرمانش کپسول اسیکلو ویر در زمان زدن تاول باید یک هفته هر ۸ساعت بخورید وپمادش را نیز بمالید تب خال عود کننده است ودرمان قطعی ندارد
  3. تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش)
   آيا احتمال داره خانمم هم دچار شده باشه؟؟ اگر هیچ علائمی نداشته باشه در خانمم لازم به خوردن قرص هست یا نه ؟ احتمال بیماری گال رو نداره؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش)
   ندارد نیازی نیست
  5. تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش)
   تشکر از شما بزرگوار باور بف مایید این کار شما در ایران خدمت بزرگی است🌺 روز خوش
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش)
   🌹🌹🌹🌹
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۸ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام من باهمسرم رابطه دهانی داشتم چند روزی هست که دهانم آفت میزنه روی لب ولثه وزیر زبان وگلو علت چیست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   افا ارتباطي با سكس ندارد
 • تصویر کاربر S دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۱ماهی میش عقد کردم و متوجه شدم ک همسرم دربالای آلتش قسمتی ک مو رویش میکنه زگیل تناسلی داره و ما باهم رابطه داشتیم البته بدون مراقبت و من هم از قبل واکسنشو نزدم میخواستم بدونم باید چیکار بکنم .من ی جاخوندم فرد سالم کمتر از ۳ماه مبتلا میش ینی اونم رو پوستش زگیل درمیاره لطفا راهنماییم کنید ک باید چیکار کنم .البته همسرم تحت درمان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   جهت انجام درمان با کرایو با شماره های ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۱۲۲۶۴۷۴۰۴ ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ بین ساعات ۱۰تلی۱۲ تماس بگیرید
 • تصویر کاربر همراز دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید . من ۸سال پیش بعد از برگشت از مسافرت متوجه شدم پشت سرم باد کرده و رگ گردن سفت و گلوله ای شده با مراجعه به دکتر گفتن نوعی عفونت هست با آسیکلوویر کم‌کم حل شد بعد سالی یا دو سالی یک بار تکرار شد اینطور که رگ گردنم گلوله ای و ملتهب در همون مسیر لای موهام یه جوش بزرگ که بعد دو روز چرکش خشک میشه خود به خود این اصلا چی هست واقعا هرپسه تبخاله؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Lili دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  و ببخشید میشه از طریق اعضای خانواده مثل پدر و مادر به دلیل استفاده از تیغ مشترک منتقل بشه یا صابون و در بدن اونا هنوز ویروس آشکار نشده باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام بله میشه
 • تصویر کاربر ‌lili دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  ببخشید زمان بروز تبخال تناسلی چقدره (به صورت سوزش )دکتر این بیماری رو برام تشخیص داده و یکی از علائم سوزش بود میخوام بدونم میشه متوجه شد چ زمانی ویروس وارد بدن شده؟؟در صورتی تا یه ماه قبل هیچ اثری از این بیماری نبوده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام، یک هفته
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر
  سه سالی هست که توی ناحیه تناسی دو نوع برجستگی می بینم هیچ نو خارشی هم نداره مثل یه گوشت اضافه سایر نقاط بدن که از خیلی سالهای قبل تو بدنم و دور گردنم دارم میخواستم بدونم راه درمان چیه آیا باید حضوری خدمت برسم یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام عکس بفرستید
درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر