راه های انتقال زگیل تناسلی( 8 روش)

سوالاتی که برای بسیاری از هموطنان پیش می آید این است که علاوه بر ارتباط جنسی آیا زگیل تناسلی با دست و راه های دیگر از فردی به فرد دیگر منتقل می شود یا خیر؟ در ابتدا دکتر حسین کرمی نظر خود را درباره ی راه های انتقال زگیل تناسلی بیان میکنند. در ادامه نیز نتیجه ی آزمایشی که بر روی افراد انجام شده است بیان میشود.

شرط انتقال زگیل تناسلی چیست؟

نظر دکتر حسین کرمی در ارتباط با راه های انتقال زگیل تناسلی

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق سکس ممکن است؟

زگیل تناسلی جزو بیماری های std می باشد؛ یعنی بیماری که از طریق سکس منتقل میشود. شرط انتقال زگیل تناسلی این است که پوست به مخاط برخورد بکند که ممکن است در سکس دهانی، مقعدی و واژینال اتفاق بیوفتد؛ چون در همه ی این شرایط پوست در تماس با مخاط قرار میگیرد این بیماری از فرد آلوده به فرد سالم منتقل میشود.

آیا زگیل تناسلی با تیغ منتقل می شود؟

اصولا میشود گفت از تیغ آلوده یعنی کسی تیغ آلوده داشته باشد و بر روی منطقه ی زگیل زده باشد و بعد آن را فرد سالم استفاده کند؛ در اینصورت بیماری منتقل میشود. یا اگر فردی که زگیل تناسلی دارد از همان تیغی که در ناحیه ی تناسلی استفاده کرده است؛ بیاید و صورت و زیر بغل را هم اصلاح کند؛ از این طریق هم زگیل تناسلی منتقل میشود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق اپیلاسیون چگونه است؟

اپیلاسیون اگر باعث خونریزی شود و مواد و وسایلی که برای اپیلاسیون استفاده میشود چند بار مصرف باشد؛ مثلا ناحیه ی پوست یک فردی که زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی در حال بثورات دارد را اپیلاسیون کرده و با همان مواد و وسایل، فرد سالم را اپیلاسیون انجام دهند بله این میتواند راه انتقال زگیل تناسلی شود و به همین دلیل بهتر است برای مراجعه به مراکز زیبایی، لوازم یک بار مصرف استفاده شود.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق لباس زیر امکان پذیر است؟

جواب این سوال منفی است اصلا امکان انتقال صفر است. اگر فردی از لباس زیر فرد دیگری استفاده کند، ممکن است این مورد باعث انتقال ویروسی غیر از زگیل تناسلی شود ولی زگیل تناسلی به این طریق منتقل نمیشود. استفاده از لباس زیر هم باعث انتقال زگیل تناسلی نمیشود.

آیا استخر رفتن باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟

در استخر رفتن در جاهای عمومی ممکن است ویروس از طریق پا و کف پا منتقل شود؛ ولی اینها ویروس های زگیل تناسلی نیست؛ اینها یک نوع دیگر از زگیل هستند و ممکن است هم منتقل شود.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دستشویی امکانپذیر است؟

خیلی ها فکر میکنند از طریق دستشویی رفتن این بیماری منتقل میشود مثلا میگویند دستشویی بین راهی استفاده کردیم و از دستشویی مشترک استفاده کردیم؛ آیا باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟ باید این را بگویم احتمال این اتفاق صفر است.

بنابراین انتقال از طریق استخر و حمام رفتن صفر است؛ مثلا خانمی به بنده مراجعه میکند و میگوید آقای دکتر من نمیتوانم فرزندم را به حمام ببرم؛ اما نمی دانند که از طریق حمام این بیماری منتقل نمی شود. نمیشود فردی که دچار زگیل تناسلی شده است خود را از خانواده جدا کند؛ این افراد مثل هر فرد دیگری می توانند زندگی کنند.

آیا از طریق لیف حمام به زگیل تناسلی مبتلا می شویم؟

بهتر است که هر فرد در زمینه ی بهداشتی از لوازم شخصی خودش استفاده کند تا بیماری های قارچی و عفونی دیگری را نگیرد ولی در مورد زگیل تناسلی می توان گفت که با این اتفاق هم منتقل نمیشود. ولی توصیه میکنم از وسایل شخصی خود استفاده کنید.

در انتها توصیه ی بنده این است که پیشگیری بهتر از درمان است و از تماس های جنسی آلوده و پر خطر اجتناب کنید تا باعث انتقال زگیل تناسلی نشوید.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دست زدن وجود دارد؟

این ویروس که پوست و نواحی تناسلی را آلوده می کند؛ عامل بروز انواعی از سرطان ها در مردان و زنان می باشد. از جمله این سرطان ها می توان به سرطان دهانه رحم، تومور های واژن، آلت تناسلی، مقعد و گلو اشاره کرد. از آنجایی که انواع HPV موجود بر روی دست افراد با انواع یافت شده در نواحی تناسلی شریکان جنسی آن ها یکسان است، برخی محققان احتمال می دهند که تماس جنسی دستی – تناسلی می تواند سبب انتشار عفونت شود.

بعضی از محققان معتقدند که صرفا به دلیل اینکه ماده ژنتیک (DNA) ویروس HPV بر روی دست افراد یافت شده به این معنی نیست که اجزای ویروس زنده بوده و یا تعداد آن ها برای ایجاد آلودگی کافی می باشند. ممکن است این DNA یافت شده بر دست فرد ناشی از لمس ناحیه تناسلی خود یا رابطه جنسی باشد که به تازگی داشته است. این گفته ها دقیقا مواردی هستند که محققان یافت کرده اند.

قرص والاسیکلوویر

محققان دریافتند احتمال ابتلا در افرادی بیشتر بوده که شریک جنسی آن ها ویروس HPV را در دستان یا نواحی تناسلی خود داشته است. با این وجود، تحقیقات نشان دادند که می توان خطر را عمدتا به عفونت HPV تناسلی نسبت داد. هنگامی که محققان این نتایج را در نظر گرفتند خطر ابتلا به وسیله دست ها از بین رفت. اغلب افراد بالغ و فعال از نظر جنسی در بازه ای از زندگی خود به ویروس HPV ابتلا می یابند. امکان دارد فرد در این مدت از ابتلای خود نیز اطلاعی نداشته باشد.

مدت زنده ماندن ویروس زگیل تناسلی

عامل به وجود آورنده ی زگیل های تناسلی، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. این ویروس، بسیار شایع بوده و تقریباً تمام افراد به طور مداوم در معرض آن قرار می گیرند. HPV تقریباً 100 نوع دارد که برخی از آنها زگیل تناسلی را ایجاد می کنند. برخی از انواع این ویروس ها از طریق تماس جنسی منتقل می شوند. با این حال، بیشتر گونه های HPV می توانند از طریق تماس غیر مستقیم (با وسایل شخصی فرد آلوده به ویروس) انتقال یابند. زگیل تناسلی در صورت عدم درمان، می تواند زیاد شود. همچنین، ویروس یه وجود آورنده ی آن می تواند از بیمار به فرد دیگری سرایت کند.

اگرچه در بزرگسالی، سیستم ایمنی بدن در برابر این ویروس بسیار مقاوم خواهد شد و یا آن را از بین می برد، اما کودکان و نوجوانان به علت اینکه سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این ویروس قرار می گیرند. با گذشت زمان، افراد در برابر بیشتر انواع HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند، ایمن خواهند شد. ایمن شدن بدن به این معنی است که کمتر تحت تأثیر ویروس قرار می گیرند و یا ویروس نمی تواند در بدن آنها به خوبی رشد کند.

اما مدت زمان زیادی طول می کشد تا بدن به این ایمنی دست پیدا کند. بنابراین، زگیل تناسلی در نوجوانان بسیار گسترش یافته است، زیرا بدن آنها هنوز وقت کافی برای ایمن شدن را نداشته است. زگیل تناسلی در افراد مختلف به شیوه های مختلفی بروز پیدا می کند. بسیاری از زگیل ها خود به خود از بین می روند و با شروع درمان، معمولاً بعد از چند هفته ناپدید خواهند شد، اما اگر ویروس ایجاد کننده ی آن روی پوست بماند، ممکن است دوباره زگیل ها برگردند.

طبق آمار مرکز درمان و پیشگیری از بیماری ها، 90% از عفونت های HPV (در زنان و مردان) طی دو سال خود به خود از بین می روند. این درصد، شامل انواع پرخطر و کم خطر HPV می باشد. حتی اگر ویروس HPV منجر به زگیل تناسلی شود و تا این اندازه پیشرفت کند، باز هم بدن می تواند به مرور زمان این ویروس را از بین ببرد.

طبق نظر یکی از متخصصین اورولوژی «ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که منجر به زگیل تناسلی می شود، تنها بعد از مدت دو تا سه ساعت خارج از بدن انسان از بین می رود، اما این ویروس در محیط های گرم و مرطوب می تواند بیشتر از یک روز زنده بماند. در حالی که زگیل تناسلی اغلب از طریق تماس جنسی منتقل می شود، اما شما می توانید از طریق مکان های عمومی آلوده مثل استخر، سونا، باشگاه و … به این ویروس مبتلا شوید.»

زگیل تناسلی بعد از چند وقت نمایان میشود؟

به طور معمول، شما در عرض یک تا چهار ماه پس از آلوده شدن به HPV، دچار زگیل می شوید. این ویروس را می توان برای مدت طولانی تری توسط سیستم ایمنی کنترل کرد.

3.6/5 - (59 امتیاز)
درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پری شنبه ۳ تیر ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر عذر میخوام ی سوال داشتم آیا اچ پی وی از طریق خوردن غذای دهنی فرد آلوده انتقال می‌شود یا خوردن غذایی ک قاشق دهنی اش رو زده؟ ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ تیر ۲( 3 ماه پیش)
   خیر به این شکل منتقل نمیشه
 • تصویر کاربر مانیا جمعه ۲ تیر ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر من یه مدت هست متوجه یه سری دونه تو واژن شدم رابطه محافظت شده کلا داشتم به دکتر مراجعه کردم به صورت حضوری گفتن زگیل نیست سوزش و خارش هم اثلا ندارم اما شک دارم میشه نظرتون و بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲ تیر ۲( 3 ماه پیش)
   عکس بفرستید
 • تصویر کاربر .... چهارشنبه ۳۱ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام .امروز یکی از فامیلامون بچه و خوده من روبوسی کرد.طوری بچه رو بوسید که بچه آب دهن اون رو از صورتش پاک میکرد.شوهر این خانوم که با ما روبوسی کرد پانتر زیادی داشته و رابطه ی زیادی با خانوما داشته .امکان داره از این طریق ویروس به ما منتقل بشه خیلی میترسم آقای دکتر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۱ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   خیر خانم اینجوری منتقل نمیشه
  2. تصویر کاربر .... چهارشنبه ۳۱ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   خیلی آقای دکتر عزیز که همیشه جواب سوالات مارو میدین واقعا یه دنیا سپاس💐
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۱ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   خواهش میکنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Am چهارشنبه ۳۱ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر من 20 سالمه و لیزر مو زاید میرم بعد از اون متوجه یه زائده در ناحیه کشاله ران شدم امکانش هست که مبتلا به زگیل تناسلی شده باشم؟
  البته یه هفته ای میشه که انگار داره از بین میره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۱ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   رابطه جنسی مشکوک داشتید ؟
 • تصویر کاربر دانیال دوشنبه ۲۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من بعد از ۳۰ روز رابطه جنسی دهانی با همجنس احساس خطر کردم آلت جنسی ایشون تا جایی که من دیدم هیچ زگیلی روش نبود الان من میتونم گرفته باشم و چه آزمایشی باید بدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   باید معاینه دهانی شوید توسط متخصص گوش و حلق
 • تصویر کاربر Aras پنجشنبه ۲۵ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام.وقتتون بخیر .ببخشید همسرم چند مدت پیش پوست بدنش قارچ گرفته بود که تقریبا شدید بود و چندین ماه طول کشید که درست بشه و قرص ایتراکونازول استفاده میکرد و در ناحیه تناسلی هم بود و بعد درمان اون دچار زگیل تناسلی شدن .و دکترشون گفته بودن که از علایم ثانویه این هست .این درسته یا قبلاً این ویروس و داشتن یا از طریق دیگه منتقل شده .ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   راه انتقال زگیل رابطه جنسی است. همراه با همان قارچ منتقل شده
 • تصویر کاربر رضایی سه شنبه ۲۳ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، دارم لیزر موهای زائد انجام میدم میخواستم ببینم امکان انتقال زگیل تناسلی از طریق دستگاه وجود داره آخه خیلی نگرانم که یه موقع آلوده نشم و اینکه دستگاهی که لیزر انجام میدم تماسی هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام بله ممکنه البته بسیار احتمالش کم
 • تصویر کاربر ارسلان چهارشنبه ۲۴ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر چند وقتی هست که یه ضایعه پوستی بالا آلت تناسلی به وجود اومده بعد از شیو متوجه این برامدگی شدم خواستم بدونم این ضایعه میتونه زیگیل باشه و اینکه با تماس دست به اطرافش منتقل میشه؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام رابطه جنسی مشکوک داشتید ؟
  2. تصویر کاربر ارسلان سه شنبه ۲۳ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   نه بنده متاهل هستم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   به نظر به علت اصلاح مو هست اگر از بین نرقت بهتره معاینه شوید
  4. تصویر کاربر ارسلان سه شنبه ۲۳ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   اگر زیگیل باشه چه مدت زمان میبره تا در بدن شریک جنسی علاعم نشون بده؟!
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   نمیشه زمان تعیین کرد شاید اصلا ضایعه پوستی در طرف مقابل ایجاد نکنه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر رضایی جمعه ۱۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام .من چند روز پیش متوجه شدم مشکوک به زگیل تناسلی هستم چون دخول نداشتم نتونستم تست بدم. عمل کرایو انجام دادم.
  اما قبل از این ها من یک زائده گوشتی بدون درد پشت لبم داشتم فکر‌میکنم برای قبل از رابطم بوده باشه. الان میترسم زگیل دهانی باشه .
  من رابطه قبلیم به حدود ۱سال و نیم قبل برمیگرده اما این عارضه ها جدیدا زدن و رابطه جدیدم حدودا ۴ ماه هست
  و پارتنر فعلیم هم اصلا زگیل ندارند .من ممکنه از رابطه قبلیم گرفته باشم و الان خودشو نشون داده باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام خیر زگیل نیست
 • تصویر کاربر بهنام جمعه ۱۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من ۳۲ ساله هستم از سال ۹۸ مبتلا شدم و طی این مدت دو بار فریز کردم که بعد چند ماه دوباره زگیل ها جای دیگه ای از آلت تناسلی نمایان شد دو بار هم برای درمان اقدام کردم ولی جواب نگرفتم میتونید یه راهنمایی کنید
  و این که آیا این مدت زمان خطرناک هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام هروقت ضایعه داشتید بلافاصله کرایو کنید . مدت زمانش مهم نیست
درحال دریافت اطلاعات
× نوبت فوری
پرسش از دکتر