انتقال زگیل تناسلی با دست زدن و موارد دیگر

سوالاتی که برای بسیاری از هموطنان پیش می آید این است که علاوه بر ارتباط جنسی آیا زگیل تناسلی با دست و راه های دیگر از فردی به فرد دیگر منتقل می شود یا خیر؟ در ابتدا دکتر حسین کرمی نظر خود را درباره ی راه های انتقال زگیل تناسلی بیان میکنند. در ادامه نیز نتیجه ی آزمایشی که بر روی افراد انجام شده است بیان میشود.


نظر دکتر حسین کرمی در ارتباط با انتقال زگیل تناسلی 

شرط انتقال زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی جزو بیماری های std می باشد؛ یعنی بیماری که از طریق سکس منتقل میشود. شرط انتقال زگیل تناسلی این است که پوست به مخاط برخورد بکند که ممکن است در سکس دهانی، مقعدی و واژینال اتفاق بیوفتد؛ چون در همه ی این شرایط پوست در تماس با مخاط قرار میگیرد این بیماری از فرد آلوده به فرد سالم منتقل میشود.

خیلی از خانواده ها سوالاتی می پرسند که در ادامه به پاسخ آن ها میپردازم.

آیا زگیل تناسلی از راه های دیگر هم منتقل میشود؟

اصولا میشود گفت از تیغ آلوده یعنی کسی تیغ آلوده داشته باشد و بر روی منطقه ی زگیل زده باشد و بعد آن را فرد سالم استفاده کند؛ در اینصورت بیماری منتقل میشود.

یا اگر فردی که زگیل تناسلی دارد از همون تیغی که در ناحیه ی تناسلی استفاده کرده است؛ بیاید و صورت و زیر بغل را هم اصلاح کند؛ از این طریق هم زگیل تناسلی منتقل میشود.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دست زدن وجود دارد؟

جواب آن منفی است زیرا عرض کردم که باید پوست به مخاط برخورد کند تا زگیل تناسلی منتقل شود. این مورد پوست به پوست است و باعث انتقال نمیشود و مطمئنا از طریق دست منتقل نمیشود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق اپیلاسیون

اپیلاسیون اگر باعث خونریزی شود و مواد و وسایلی که برای اپیلاسیون استفاده میشود چند بار مصرف باشد؛ مثلا ناحیه ی پوست یک فردی که زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی در حال بثورات دارد را اپیلاسیون کرده و با همان مواد و وسایل، فرد سالم را اپیلاسیون انجام دهند بله این میتواند باعث انتقال زگیل تناسلی شود و به همین دلیل بهتر است برای مراجعه به مراکز زیبایی، لوازم یک بار مصرف استفاده شود.

آیا زگیل تناسلی از طریق لباس منتقل میشود؟

جواب این سوال منفی است اصلا امکان انتقال صفر است

انتقال زگیل تناسلی از لباس زیر

اگر فردی از لباس زی فردی دیگر استفاده کند ممکن است این مورد باعث انتقال ویروس غیر از زگیل تناسلی شود ولی زگیل تناسلی به این طریق منتقل نمیشود. استفاده از لباس زیر هم باعث انتقال زگیل تناسلی نمیشود.

آیا استخر رفتن باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟

در استخر رفتن در جاهای عمومی ممکن است ویروس از طریق پا و کف پا منتقل شود؛ ولی اینها ویروس های زگیل تناسلی نیست؛ اینها یک نوع دیگر از زگیل هستند و ممکن است هم منتقل شود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق دستشویی

خیلی ها فکر میکنند از طریق دستشویی رفتن این بیماری منتقل میشود مثلا میگویند دستشویی بین راهی استفاده کردیم و از دستشویی مشترک استفاده کردیم؛ آیا باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟ باید این را بگویم احتمال این اتفاق صفر است.

بنابراین انتقال از طریق استخر و حمام رفتن صفر است؛ مثلا خانمی به بنده مراجعه میکند و میگوید آقای دکتر من نمیتوانم فرزندم را به حمام ببرم؛ اما نمی دانند که از طریق حمام این بیماری منتقل نمی شود. نمیشود فردی که دچار زگیل تناسلی شده است خود را از خانواده جدا کند؛ این افراد مثل هر فرد دیگری می توانند زندگی کنند.

آیا استفاده از لیف استحمام فرد آلوده باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟

بهتر است که هر فرد در زمینه ی بهداشتی از لوازم شخصی خودش استفاده کند تا بیماری های قارچی و عفونی دیگری را نگیرد ولی در مورد زگیل تناسلی می توان گفت که با این اتفاق هم منتقل نمیشود. ولی توصیه میکنم از وسایل شخصی خود استفاده کنید.

در انتها توصیه ی بنده این است که پیشگیری بهتر از درمان است و از تماس های جنسی آلوده و پر خطر اجتناب کنید تا باعث انتقال زگیل تناسلی نشوید.

 

در ادامه به بیان نتایج آزمایشی که در یکی از کشور های انجام شده میپردازیم

آیا دست زدن باعث انتقال زگیل تناسلی می شود؟

این ویروس که پوست و نواحی تناسلی را آلوده می کند؛ عامل بروز انواعی از سرطان ها در مردان و زنان می باشد. از جمله این سرطان ها می توان به سرطان دهانه رحم، تومور های واژن، آلت تناسلی، مقعد و گلو اشاره کرد.

از آنجایی که انواع HPV موجود بر روی دست افراد با انواع یافت شده در نواحی تناسلی شریکان جنسی آن ها یکسان است، برخی محققان احتمال می دهند که تماس جنسی دستی – تناسلی می تواند سبب انتشار عفونت شود.

بعضی از محققان معتقدند که صرفا به دلیل اینکه ماده ژنتیک (DNA) ویروس HPV بر روی دست افراد یافت شده به این معنی نیست که اجزای ویروس زنده بوده و یا تعداد آن ها برای ایجاد آلودگی کافی می باشند.

ممکن است این DNA یافت شده بر دست فرد ناشی از لمس ناحیه تناسلی خود یا رابطه جنسی باشد که به تازگی داشته است. این گفته ها دقیقا مواردی هستند که محققان یافت کرده اند.

محققان دریافتند احتمال ابتلا در افرادی بیشتر بوده که شریک جنسی آن ها ویروس HPV را در دستان یا نواحی تناسلی خود داشته است. با این وجود، تحقیقات نشان دادند که می توان خطر را عمدتا به عفونت HPV تناسلی نسبت داد. هنگامی که محققان این نتایج را در نظر گرفتند خطر ابتلا به وسیله دست ها از بین رفت.

اغلب افراد بالغ و فعال از نظر جنسی در بازه ای از زندگی خود به ویروس HPV ابتلا می یابند. امکان دارد فرد در این مدت از ابتلای خود نیز اطلاعی نداشته باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی و درمان زگیل تناسلی

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ستاره چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام بنده همسرم دچار زگيل تناسلى هستند منم چند روزه كه يك زائده در زير گوشم درومده ميترسم زگيل صورت باشه لطفا راهنماييم كنيد البته من در دوران كودكى پاى چپم زگيل گرفت و بعد چند سال خوب شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   مشکوک است به نظر زگیل نیست ، با متخصص پوست مشورت کنید
 • تصویر کاربر هوریا جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام و ادب میبخشید مادر همسرم بیش از ده ساله بیماری تبخال تناسلی دارند و با پدر همسرم رابطه جنسی دارند ولی پدر همسرم علاعم ندارند که امکان داره مخفی باشه چند روز پیش همسرم خونه پدرش دوش گرفت مادرش یکی از لباس زیرهای پدرش رو که تو ماشین لباسشویی شسته بود از داخل کشوی لباس خشک به همسرم داد پوشید ومن به قدری استرس گرفتم که به همسرم و من انتقال پیدا نکنه دارم دیوونه میشم خواهش میکنم بفرماییدکه ما هم الوده شده ایم یا نه ؟سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام احتمال انتقال به این صورت هست ، ولی احتمالش پایینه
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام ، آقای دکتر چند ماه پیش دو تا جوش سر سفید روی آلتم زد بعد جای جوش ها دو تا گوشت اضافه در اومده نمیدونم زگیل هست یا نه ، چه جوری باید درمانش کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   این زگیل است بیایید کرایو کنم درست میشود تیغ زدن ولیزر باعث پخش آن میشود با شماره 02122642744 09351142080 تماس تا وقت ‌کرایو داده شود
 • تصویر کاربر پويا یکشنبه ۱۳ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد
  آيا امكان انتقال اچ پي وي به دهان از طريق دستي كه زگيل تناسلي رو لمس كرده وجود داره؟
  يعني بعد از اينكه به زگيل دست خورده باشه ، ناخودآگاه دست وارد دهان بشه به مدت چند ثانيه.
  ممكنه به مخاط داخل دهان منتقل بشه از اين طريق؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   احتمالش هست ولی کمه
 • تصویر کاربر zaynab یکشنبه ۱۳ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام من ۴ماه ازدواج کردم و متوجه شدم زگیل تناسلی دارم
  و همسرم اصلا نداشت و مشکلی نداره و دکتر گفت تا زمان درمان بهتر رابطه نداشته باشید
  ایا من با دست زدن به الت همسرم ویروس انتقال میدم به اون یا خودم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   با رابطه ی جنسی منتقل میشه. اگر پس از دست زدن به ناحیه تناسلی خود دست بزنید ممکن است الوده شوید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   ولی در هر صورت شما باید سالانه پاپ اسمیر بدهید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ماهی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام .وقت بخیر .من ۴ سال پیش زیگیل تناسلی داشتم و همون موقع شروع ب درمان کردم . هم واکسن رو زدم هم لیزر کردم. تایپ ۶ بودم. تا ب امروز دیگه زیگیل نزدم . من بعد ۴ سال هنوز ممکنه ناقل باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   احتمالش هست پاک شده باشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نی_ما پنجشنبه ۱۰ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام من سه سال قبل زگیل تناسلی داشتم، کرایتوراپی کردم
  از بین رفت، هنوزم ندارم
  اما روی انگشت دستم زگیل دارم این میتونه در راستای همون تناسلی باشه؟
  و آیا این زگیل دستم میتونه ایجاد زگیل تناسلی برای همسرم بکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   خیر نمیتونه زگیل تناسلی ایجاد کنه
 • تصویر کاربر کاربر چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  با سلام
  زگیل تناسلی داشتم و درمان کردم و از بین رفته کاملا
  پزشک ام نمونه برداری نکرد از زگیل که مطمئن بشم بی خطر هست برای آینده، آیا ممکنه باعث مشکل بشه؟
  اگر دست زگیل داشته باشد، آیا با دست امکان انتقال به ناحیه تناسلی خود و شریک جنسی وجود دارد؟ در صورتی که ناحیه تناسلی نداشته باشد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن
 • تصویر کاربر مهرشاد پنجشنبه ۱۰ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  خسته نباشید دکتر من یک نو جوان ۱۷ساله هستم تا حالا هم رابطه جنسی نداشتم ولی به صورت شدید و داعم خودارضای میکنم چه پایین سر التم جنتا جوش ریز و یکیشون جوش سر دار در آورده میخواستم ببینم مشکل چیه با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام عکس آن را بفرستید ببینم تا بتوانم نظر بدهم
 • تصویر کاربر سحر پنجشنبه ۱۰ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  مدتی هست در اطراف مقعدم توده های گوشتی میبینم که تعدادشون به مرور زمان بیشتر شده لطفا راهنماییم کنید این توده چیه و من چه کاری باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام عکس آن را بفرستید ببینم تا بتوانم نظر بدهم
درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر