انتقال زگیل تناسلی با دست زدن و موارد دیگر

سوالاتی که برای بسیاری از هموطنان پیش می آید این است که علاوه بر ارتباط جنسی آیا زگیل تناسلی با دست و راه های دیگر از فردی به فرد دیگر منتقل می شود یا خیر؟ در ابتدا دکتر حسین کرمی نظر خود را درباره ی راه های انتقال زگیل تناسلی بیان میکنند. در ادامه نیز نتیجه ی آزمایشی که بر روی افراد انجام شده است بیان میشود.


نظر دکتر حسین کرمی در ارتباط با انتقال زگیل تناسلی 

شرط انتقال زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی جزو بیماری های std می باشد؛ یعنی بیماری که از طریق سکس منتقل میشود. شرط انتقال زگیل تناسلی این است که پوست به مخاط برخورد بکند که ممکن است در سکس دهانی، مقعدی و واژینال اتفاق بیوفتد؛ چون در همه ی این شرایط پوست در تماس با مخاط قرار میگیرد این بیماری از فرد آلوده به فرد سالم منتقل میشود.

خیلی از خانواده ها سوالاتی می پرسند که در ادامه به پاسخ آن ها میپردازم.

آیا زگیل تناسلی از راه های دیگر هم منتقل میشود؟

اصولا میشود گفت از تیغ آلوده یعنی کسی تیغ آلوده داشته باشد و بر روی منطقه ی زگیل زده باشد و بعد آن را فرد سالم استفاده کند؛ در اینصورت بیماری منتقل میشود.

یا اگر فردی که زگیل تناسلی دارد از همون تیغی که در ناحیه ی تناسلی استفاده کرده است؛ بیاید و صورت و زیر بغل را هم اصلاح کند؛ از این طریق هم زگیل تناسلی منتقل میشود.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دست زدن وجود دارد؟

جواب آن منفی است زیرا عرض کردم که باید پوست به مخاط برخورد کند تا زگیل تناسلی منتقل شود. این مورد پوست به پوست است و باعث انتقال نمیشود و مطمئنا از طریق دست منتقل نمیشود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق اپیلاسیون

اپیلاسیون اگر باعث خونریزی شود و مواد و وسایلی که برای اپیلاسیون استفاده میشود چند بار مصرف باشد؛ مثلا ناحیه ی پوست یک فردی که زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی در حال بثورات دارد را اپیلاسیون کرده و با همان مواد و وسایل، فرد سالم را اپیلاسیون انجام دهند بله این میتواند باعث انتقال زگیل تناسلی شود و به همین دلیل بهتر است برای مراجعه به مراکز زیبایی، لوازم یک بار مصرف استفاده شود.

آیا زگیل تناسلی از طریق لباس منتقل میشود؟

جواب این سوال منفی است اصلا امکان انتقال صفر است

انتقال زگیل تناسلی از لباس زیر

اگر فردی از لباس زی فردی دیگر استفاده کند ممکن است این مورد باعث انتقال ویروس غیر از زگیل تناسلی شود ولی زگیل تناسلی به این طریق منتقل نمیشود. استفاده از لباس زیر هم باعث انتقال زگیل تناسلی نمیشود.

آیا استخر رفتن باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟

در استخر رفتن در جاهای عمومی ممکن است ویروس از طریق پا و کف پا منتقل شود؛ ولی اینها ویروس های زگیل تناسلی نیست؛ اینها یک نوع دیگر از زگیل هستند و ممکن است هم منتقل شود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق دستشویی

خیلی ها فکر میکنند از طریق دستشویی رفتن این بیماری منتقل میشود مثلا میگویند دستشویی بین راهی استفاده کردیم و از دستشویی مشترک استفاده کردیم؛ آیا باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟ باید این را بگویم احتمال این اتفاق صفر است.

بنابراین انتقال از طریق استخر و حمام رفتن صفر است؛ مثلا خانمی به بنده مراجعه میکند و میگوید آقای دکتر من نمیتوانم فرزندم را به حمام ببرم؛ اما نمی دانند که از طریق حمام این بیماری منتقل نمی شود. نمیشود فردی که دچار زگیل تناسلی شده است خود را از خانواده جدا کند؛ این افراد مثل هر فرد دیگری می توانند زندگی کنند.

آیا استفاده از لیف استحمام فرد آلوده باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟

بهتر است که هر فرد در زمینه ی بهداشتی از لوازم شخصی خودش استفاده کند تا بیماری های قارچی و عفونی دیگری را نگیرد ولی در مورد زگیل تناسلی می توان گفت که با این اتفاق هم منتقل نمیشود. ولی توصیه میکنم از وسایل شخصی خود استفاده کنید.

در انتها توصیه ی بنده این است که پیشگیری بهتر از درمان است و از تماس های جنسی آلوده و پر خطر اجتناب کنید تا باعث انتقال زگیل تناسلی نشوید.

 

در ادامه به بیان نتایج آزمایشی که در یکی از کشور های انجام شده میپردازیم

آیا دست زدن باعث انتقال زگیل تناسلی می شود؟

این ویروس که پوست و نواحی تناسلی را آلوده می کند؛ عامل بروز انواعی از سرطان ها در مردان و زنان می باشد. از جمله این سرطان ها می توان به سرطان دهانه رحم، تومور های واژن، آلت تناسلی، مقعد و گلو اشاره کرد.

از آنجایی که انواع HPV موجود بر روی دست افراد با انواع یافت شده در نواحی تناسلی شریکان جنسی آن ها یکسان است، برخی محققان احتمال می دهند که تماس جنسی دستی – تناسلی می تواند سبب انتشار عفونت شود.

بعضی از محققان معتقدند که صرفا به دلیل اینکه ماده ژنتیک (DNA) ویروس HPV بر روی دست افراد یافت شده به این معنی نیست که اجزای ویروس زنده بوده و یا تعداد آن ها برای ایجاد آلودگی کافی می باشند.

ممکن است این DNA یافت شده بر دست فرد ناشی از لمس ناحیه تناسلی خود یا رابطه جنسی باشد که به تازگی داشته است. این گفته ها دقیقا مواردی هستند که محققان یافت کرده اند.

محققان دریافتند احتمال ابتلا در افرادی بیشتر بوده که شریک جنسی آن ها ویروس HPV را در دستان یا نواحی تناسلی خود داشته است. با این وجود، تحقیقات نشان دادند که می توان خطر را عمدتا به عفونت HPV تناسلی نسبت داد. هنگامی که محققان این نتایج را در نظر گرفتند خطر ابتلا به وسیله دست ها از بین رفت.

اغلب افراد بالغ و فعال از نظر جنسی در بازه ای از زندگی خود به ویروس HPV ابتلا می یابند. امکان دارد فرد در این مدت از ابتلای خود نیز اطلاعی نداشته باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی و درمان زگیل تناسلی

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بابک چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر
  روزتان بخیر
  خسته نباشید

  من متوجه عارضه‌هایی شدم که قبلاً ندیده بودم.
  برجستگی های بر روی پوستم به وجود آمده که باعث نگرانی من شده.
  امکان دارد محبت فرمایید نظر تخصصی خود را اعلام فرمایید.
  پیشاپیش ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   به نظر چیز مهمی نیست با متخصص پوست مشورت کنید اگر ادامه دار شد
 • تصویر کاربر مهسا شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، ببخشید میشه بپرسم که آیا دست زدن به آلت تناسلی کسی که قبلا رابطه جنسی داشته ولی زگیل تناسلی روی پوستش مشاهده نمیشه ، آقا ممکنه از طریق دست زدن ویروسی منتقل بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   اگر زگیل داشته باشه ، ممکنه منتقل شه ، اگر نداشته باشه نه
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  عکس واستون ارسال میکنم.لطفا بگین زگیل یا ن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام عکس باز نمیشود ، لطفا مجددا عکس را ارسال کنید
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  من دو هفته هست که روی کلاهک آلت تناسلی چند تا برامدگیهای ریز جوش مانند با لمس متوجه شدم و هیچ درد و خارشی هم نداشت و الان بیشتر شده و سیر و سرکه سیب زدم یه حالت کبود و زخم مانند شد و الان فقط لمس میکنم یه کم میسوزهمیخواست بدونم چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   جای دیگه ای از بدنتون هم هست؟
 • تصویر کاربر رام چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید میخواستم بدونم زگیل هست؟ عین جوش کامل سفید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   به نظر زگیل نیست
 • تصویر کاربر سردوان سه شنبه ۶ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکنر
  من دچار زگیل تناسلی (قسمت بیرونی) شدم. با مشورت یک دکتر داره ساز آشنا مشورت کردم و ایشان پودوفیلین رو پیشنهاد دادند و گفتند روزی دو بار استفاده کنم ولی الان بعد از سه روز درد وسوزش دارم که درست نمیتوانم راه بروم. لطفا بفرمائید که این دارو باید چند بار استفاده شود. ممنون از لطفتون که وقت میذارید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۶ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)
   اگر زگیل دارید باید کرایو شود بهترین کار همین است
 • تصویر کاربر ف سه شنبه ۶ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام ایا استفاده از صابون مشترک احتمال انتقال داره ؟ زگیل به شکل یه پولیپ کوچیک
  تا چه مدت کرایو لازم؟
  واکسن بعد مبتلا شدن اثر داره؟
  درمان قطعی داره ؟ لطفا دقیق جواب بدین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۶ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام ، وقتی ویروس وارد بدن میشه ، تو بعضی افراد بدن میتونه ویروس رو از بین ببره ، در بعضی ها هم در بدن برای همیشه میمونه. در مورد آقایون مشکلی نیست ، فقط ممکنه ضایعات پوستی ایجاد شه ، ولی در خانم ها علاوه بر ضایعات پوستی خطر سرطان دهانه رحم در آینده وجود داره و از این جهت خانم ها باید سالانه پاپ اسمیر بدن. واکسن قبل از ابتلا در خانم ها موثره
 • تصویر کاربر ع.م دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام دکتر، ممنون میشم بگید آیا تو عکس زگیل میبینید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   عکس واضح نیست
 • تصویر کاربر Nasim دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر باشه، 2 روزه احساس میکنم زگیل تناسلی زدم ورم و درد خیلی شدیدی دارم و جوشای چرکی خیلی بد جوری هست اصلا نمیتونم دست بزنم احتمال هست از نامزدم زگیل گرفته باشم؟ ولی خوب نامزدم هیچ علاعمی نداره و کلا فقط یک بار 4 روز پیش با نامزدم رابطه جنسی داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   زگیل نیست ، عفونت زنان است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   قرص مترونیدازول هر ۸ ساعت ، پماد واژینال کلیندامایسین هر ۸ ساعت
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر K. سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  6 ماه پیش یه زیگیل بین انگشت پام زد و رفتم دکتر گفت زیگیل تناسلیه و کرایو کرد و حالا دوباره یه چیزی تقریبا مثل اون روی انگشت دستم زده میخواستم بدونم اونم میتونه زیگیل تناسلی باشه و این که من این ویروس رو تو بدنم دارم؟ و ممکنه اگه ازدواج کردم به همسرم منتقل کنم؟ با وجود اینکه اصلا توی نواحی تناسلی من نزده بوده؟ و اگه ناقل ام راه درمانش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   آن را باید کرایو کرد . زگیل تناسلی از راه جنسی منتقل میشود
درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر