انتقال زگیل تناسلی با دست زدن و موارد دیگر

سوالاتی که برای بسیاری از هموطنان پیش می آید این است که علاوه بر ارتباط جنسی آیا زگیل تناسلی با دست و راه های دیگر از فردی به فرد دیگر منتقل می شود یا خیر؟ در ابتدا دکتر حسین کرمی نظر خود را درباره ی راه های انتقال زگیل تناسلی بیان میکنند. در ادامه نیز نتیجه ی آزمایشی که بر روی افراد انجام شده است بیان میشود.


نظر دکتر حسین کرمی در ارتباط با انتقال زگیل تناسلی 

شرط انتقال زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی جزو بیماری های std می باشد؛ یعنی بیماری که از طریق سکس منتقل میشود. شرط انتقال زگیل تناسلی این است که پوست به مخاط برخورد بکند که ممکن است در سکس دهانی، مقعدی و واژینال اتفاق بیوفتد؛ چون در همه ی این شرایط پوست در تماس با مخاط قرار میگیرد این بیماری از فرد آلوده به فرد سالم منتقل میشود.

خیلی از خانواده ها سوالاتی می پرسند که در ادامه به پاسخ آن ها میپردازم.

آیا زگیل تناسلی از راه های دیگر هم منتقل میشود؟

اصولا میشود گفت از تیغ آلوده یعنی کسی تیغ آلوده داشته باشد و بر روی منطقه ی زگیل زده باشد و بعد آن را فرد سالم استفاده کند؛ در اینصورت بیماری منتقل میشود.

یا اگر فردی که زگیل تناسلی دارد از همون تیغی که در ناحیه ی تناسلی استفاده کرده است؛ بیاید و صورت و زیر بغل را هم اصلاح کند؛ از این طریق هم زگیل تناسلی منتقل میشود.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دست زدن وجود دارد؟

جواب آن منفی است زیرا عرض کردم که باید پوست به مخاط برخورد کند تا زگیل تناسلی منتقل شود. این مورد پوست به پوست است و باعث انتقال نمیشود و مطمئنا از طریق دست منتقل نمیشود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق اپیلاسیون

اپیلاسیون اگر باعث خونریزی شود و مواد و وسایلی که برای اپیلاسیون استفاده میشود چند بار مصرف باشد؛ مثلا ناحیه ی پوست یک فردی که زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی در حال بثورات دارد را اپیلاسیون کرده و با همان مواد و وسایل، فرد سالم را اپیلاسیون انجام دهند بله این میتواند باعث انتقال زگیل تناسلی شود و به همین دلیل بهتر است برای مراجعه به مراکز زیبایی، لوازم یک بار مصرف استفاده شود.

آیا زگیل تناسلی از طریق لباس منتقل میشود؟

جواب این سوال منفی است اصلا امکان انتقال صفر است

انتقال زگیل تناسلی از لباس زیر

اگر فردی از لباس زی فردی دیگر استفاده کند ممکن است این مورد باعث انتقال ویروس غیر از زگیل تناسلی شود ولی زگیل تناسلی به این طریق منتقل نمیشود. استفاده از لباس زیر هم باعث انتقال زگیل تناسلی نمیشود.

آیا استخر رفتن باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟

در استخر رفتن در جاهای عمومی ممکن است ویروس از طریق پا و کف پا منتقل شود؛ ولی اینها ویروس های زگیل تناسلی نیست؛ اینها یک نوع دیگر از زگیل هستند و ممکن است هم منتقل شود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق دستشویی

خیلی ها فکر میکنند از طریق دستشویی رفتن این بیماری منتقل میشود مثلا میگویند دستشویی بین راهی استفاده کردیم و از دستشویی مشترک استفاده کردیم؛ آیا باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟ باید این را بگویم احتمال این اتفاق صفر است.

بنابراین انتقال از طریق استخر و حمام رفتن صفر است؛ مثلا خانمی به بنده مراجعه میکند و میگوید آقای دکتر من نمیتوانم فرزندم را به حمام ببرم؛ اما نمی دانند که از طریق حمام این بیماری منتقل نمی شود. نمیشود فردی که دچار زگیل تناسلی شده است خود را از خانواده جدا کند؛ این افراد مثل هر فرد دیگری می توانند زندگی کنند.

آیا استفاده از لیف استحمام فرد آلوده باعث انتقال زگیل تناسلی میشود؟

بهتر است که هر فرد در زمینه ی بهداشتی از لوازم شخصی خودش استفاده کند تا بیماری های قارچی و عفونی دیگری را نگیرد ولی در مورد زگیل تناسلی می توان گفت که با این اتفاق هم منتقل نمیشود. ولی توصیه میکنم از وسایل شخصی خود استفاده کنید.

در انتها توصیه ی بنده این است که پیشگیری بهتر از درمان است و از تماس های جنسی آلوده و پر خطر اجتناب کنید تا باعث انتقال زگیل تناسلی نشوید.

 

در ادامه به بیان نتایج آزمایشی که در یکی از کشور های انجام شده میپردازیم

آیا دست زدن باعث انتقال زگیل تناسلی می شود؟

این ویروس که پوست و نواحی تناسلی را آلوده می کند؛ عامل بروز انواعی از سرطان ها در مردان و زنان می باشد. از جمله این سرطان ها می توان به سرطان دهانه رحم، تومور های واژن، آلت تناسلی، مقعد و گلو اشاره کرد.

از آنجایی که انواع HPV موجود بر روی دست افراد با انواع یافت شده در نواحی تناسلی شریکان جنسی آن ها یکسان است، برخی محققان احتمال می دهند که تماس جنسی دستی – تناسلی می تواند سبب انتشار عفونت شود.

بعضی از محققان معتقدند که صرفا به دلیل اینکه ماده ژنتیک (DNA) ویروس HPV بر روی دست افراد یافت شده به این معنی نیست که اجزای ویروس زنده بوده و یا تعداد آن ها برای ایجاد آلودگی کافی می باشند.

ممکن است این DNA یافت شده بر دست فرد ناشی از لمس ناحیه تناسلی خود یا رابطه جنسی باشد که به تازگی داشته است. این گفته ها دقیقا مواردی هستند که محققان یافت کرده اند.

محققان دریافتند احتمال ابتلا در افرادی بیشتر بوده که شریک جنسی آن ها ویروس HPV را در دستان یا نواحی تناسلی خود داشته است. با این وجود، تحقیقات نشان دادند که می توان خطر را عمدتا به عفونت HPV تناسلی نسبت داد. هنگامی که محققان این نتایج را در نظر گرفتند خطر ابتلا به وسیله دست ها از بین رفت.

اغلب افراد بالغ و فعال از نظر جنسی در بازه ای از زندگی خود به ویروس HPV ابتلا می یابند. امکان دارد فرد در این مدت از ابتلای خود نیز اطلاعی نداشته باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی و درمان زگیل تناسلی

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ماه دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلاک دکتر یه برجستگی خیلی کوچک روی واژنم دیدم که نمیدونم از قبل هم بوده یا نه در قسمتی که وازن چروک میشه یه برجستگی هست من تا حالا اصلا رابطه جنسی نداشتم و با دوست پسرم در حد لب گرفتن و تماس دستم با آلتشوم داشتم امروز به ماما مراجعه کردم گفتن برجستگی هست ولی شبیه زگیل نیست شایدهم باشه ممکنه فقط به من قرص پاور فیت دادن در ضمن من باکره ام چطوری ازمایش بدم که مطمئن بشم عکسم فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   زگیل نیست نگران نباشید
  2. تصویر کاربر ماه شنبه ۱۳ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   دکتر این عکسارو هم میشه ببینید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   دیدم زگیل نمی باشد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سام پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشی خدمت دکتر کرمی
  دکتر من قبلا زگیل تناسلی داشتم و با لیزر رفع شدن و بعداز ربطه همسرم درگیر زگیل تناسلی شدن و از طریق ازمایش مشخص شد تایپ ۱۶ و ۵۶ هست
  و رابطه اورال هم داشتیم فقط دوبار
  خواستم ببینم از نظر دهانیو گلو منو هم درگیر کرده چجور متوجه بشم و علایم دهانی چگونه است
  با استرس عجیبی روبرو هستیم ممنون میشم راهنمایمون کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   زگیل دهانی شایع نمی باشد ، اگر در دهان خود ضایعه ای ایجاد شده ، عکسش را بفرستید
 • تصویر کاربر hossien دوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . چند وقت بعد از رابطه جنسی محافظت نشده با کسی که زگیل داره علائم و برآمدگی های زگیل در بدن فرد سالم پیدا میشه؟ آیا امکانش هست که بعد از رابطه جنسی محافظت نشده اونم چندین بار با شخص آلوده به زگیل فرد سالم زگیل نگیرد؟ممنون میشم پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   قاعدتا با فردی که زگیل داره رابطه داشته باشین ویروس وارد بدنتون میشه ، ولی ممکنه ضایعات پوستی ایجاد نکنه ولی در بدن وجود داشته باشه
 • تصویر کاربر بهنام شنبه ۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من از بچگی روی صورتم تبخال و زردزخم میزنم و از ژیلت برای کل بدنم استفاده میکنم
  از بچگی ۲تا زگیل روی کشاله پام بود ک بانخ یکیشو بستم افتاد و الان زیاد شده و یکبار هم روی آلتم تبخال زد
  آیا این زگیلها معمولی هستن یا زگیل تناسلی هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   این زگیل است بیایید کرایو کنم درست میشود تیغ زدن ولیزر باعث پخش آن میشود با شماره 02122642744 09351142080 تماس تا وقت ‌کرایو داده شود
 • تصویر کاربر ساناز سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آیا مردی که روی آلتش زگیل داشته باشه و التش رو از روی شورت به دستگاه تناسلی همسرش بماله زگیل انتقال پیدا میکنه یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   احتمالش هست
 • تصویر کاربر Nm پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من امروز قبل از این که شیو ناحیه تناسلی انجام بدم توی اینه با صورتم خیلی ور رفتم و فشار دادم و یه دونه ای روی پیشونیم هست که فکر میکنم زگیل باشه بعدشم که شیو با تیغ ناحیه تناسلی انجام دادم الان امکان انتقال زگیل از دست من به ناحیه تناسلی وجود دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام عکس آن را بفرستید ببینم تا بتوانم نظر بدهم
 • تصویر کاربر **** پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید
  میخواستم بپرسم ایا زگیل تناسلی دهانی از طریق ظروف شسته هم منتقل میشه؟ یعنی یه فردی مبتلا باشه ما از اون ظروف استفاده کنیم مثلا با همون قاشق بشوریمش بعد غذا بخوریم مبتلا میشیم؟؟
  یعنی اگه ظرف ها رو با مایع ظرفشویی بشویم ویروس از بین نمیرود؟ اقای دکتر من یه زائد گوشتی در سقف دهانم ایجاد شده خیلی نگرانم ایا زگیل هست؟؟ پشت دندون های پیشم یه گوشت کوچیک شده
  1. تصویر کاربر **** شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   والللل
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   باشستن پاک میشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حامد شنبه ۸ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام من و همسرم هر دو زگیل تناسلی داریم و تحت درمانیم الان که تحت درمانیم ایا بدون کاندوم رابطه داشته باشیم بیماری بدتر میشه؟یا مشکلی نداره رابطه بدوک کاندوم؟مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   نیازی به کاندوم نیست. خانم سالانه پاپ اسمیر دهد
 • تصویر کاربر رشید یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام. میشه لطف کنین بگین این عکس زگیل تناسلی هست یانه؟ حدودا ۱سال هست که بوجود اومده ولی اطلاعی درمورد این بیماری نداشتم.حالا چند روزه خارش داره و منو ترسونده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   به نظر زگیل است برای معاینه و احتمال کرایو بیایید
 • تصویر کاربر خانم شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  اگر مرد زگیل تناسلی داشته باشه و کاندوم کشیده باشن و با من که زگیل ندارم سکس کنه، ایا به من سرایت میکنه؟ قابل توجه که زگیل ها روی الت تناسلی نیست و قابل پوشاندن با کندوم هم نیست، اما مخاط واژن به خود زگیل ها اصابت کرده، ایا من هم دچار رگیل تناسلی شده ام یا خیر؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   امکان انتقالش با شرایطی که گفتین وجود داره
درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر