زگیل تناسلی در مردان ،از تشخیص تا درمان

بحث زگیل تناسلی در مردان بحثی است که کمتر در جایی بیان میشود در صورتی که آقایان هم در خطر ابتلا به این بیماری هستند. عموما سوال اکثریت این است که”زگیل تناسلی مردان بر اثر چی به وجود میاد” در این مقاله سعی شده است در این رابطه بیشتر صحبت شود.


زگیل تناسلی در مردان خطرناک تر است یا در زنان؟

بیشتر اطلاعات مربوط به ویروس اچ پی وی ( ویروس پاپیلومای انسانی ) مربوط به بانوان است، چرا که داشتن این ویروس می تواند ریسک ابتدا به سرطان دهانه رحم را بالا ببرد.

زگیل تناسلی مردان که این روزها تبدیل به یک مسئله حاد در میان جوامع محسوب می شود، نشان دهنده مشکل یا بیماری در فرد می باشد. این ویروس در آقایان نیز همچون بانوان، منجر به بروز مشکلات سلامتی می شود. بنابراین هم آقایان و هم بانوان باید از راه های کاهش ریسک بروز عفونت ویروس اچ پی وی (HPV) اطلاع داشته باشند.

ابتلا به این ویروس ریسک بروز سرطان تناسلی را تا حدی بالا می برد. با این حال باید بگوییم که این سرطان ها آنچنان رایج نیستند. علاوه بر این، ویروس اچ پی وی می تواند مشکل زگیل های تناسلی را در آقایان و هم در بانوان به وجود آورد.

آمار و ارقام نشان می دهد بیش از نیمی از آقایانی که در ایالات متحده آمریکا زندگی جنسی فعالی دارند، در زندگی خود به ویروس اچ پی وی مبتلا می شوند. معمولا این ویروس در آقایان با گذر زمان بدون نیاز به دخالت پزشکی از بین می رود و منجر به بروز مشکلات مختلف سلامتی نخواهد شد.

مطلب مرتبط: زگیل تناسلی در زنان

عکس زگیل تناسلی مردان

خطرات ویروس اچ پی وی در آقایان

ویروس اچ پی وی حدود 30 نوع مختلف دارد که برخی از آن ها با سرطان های تناسلی ارتباط دارند و می توانند منجر به بروز سرطان مقعد یا آلت تناسلی در آقایان شوند. هر دو نوع سرطان ذکر شده بسیار نادر هستند.

همچنین در افرادی که سیستم ایمنی خوبی در بدن دارند، ریسک بروز آن ها کمتر خواهد بود. طبق تحقیقی که در سال 2006 انجام شد، اتحادیه سرطان آمریکا اعلام کرد حدود 1530 مرد در ایالات متحده آمریکا با سرطان آلت تناسلی دست و پنجه نرم می کردند. همچنین حدود 1910 آقا مشکل سرطان مقعد داشتند.

دیگر انواع ویروس اچ پی وی به ندرت می توانند عامل بروز سرطان در آقایان شوند، اما معمولا منجر به شکل گیری زگیل های تناسلی بر روی پوست آن ها خواهند شد. حدود یک درصد از آقایانی که زندگی جنسی فعالی در آمریکا دارند، زگیل های تناسلی را بر روی پوست خود مشاهده خواهند کرد.

خطرات ویروس اچ پی وی در آقایان

علائم زگیل تناسلی در مردان

آن دسته از انواع ویروس اچ پی وی که ریسک بالایی دارند و منجر به بروز سرطان در بدن می شوند؛ معمولا هیچ علائم خاصی را در آقایان و بانوان از خود نشان نمی دهند.

زگیل های تناسلی معمولا اولین علامت هستند. اما این زگیل ها لزوما نشانه بروز سرطان در بدن افراد نیستند.

آزمایش های تشخیصی برای ویروس اچ پی وی در آقایان

جهت تشخیص زگیل تناسلی در مردان، پزشک معالج ابتدا از ناحیه تناسلی آقایان معاینه به عمل می آورد تا در صورت وجود هرگونه زگیل، تشخیص اولیه اتفاق بیوفتد.

برخی از پزشکان برای مشاهده زگیل های ریزی که قابل رویت نیستند از محلول سرکه استفاده می کنند. اما این آزمایش کاملا بدون خطا نیست. گاهی اوقات پوست افراد به شکل اشتباه به عنوان زگیل در نظر گرفته می شود.

هیچ تست عادی و رایجی برای تشخیص ویروس های اچ پی وی پر خطر در آقایان که منجر به بروز سرطان می شوند وجود ندارد. در آزمایش مقعدی (anal Pap test)، پزشکان سلول هایی را از ناحیه مقعد افراد جمع آوری کرده و آن ها را برای مشاهده هرگونه مشکل در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می دهند.

درمان زگیل تناسلی در مردان

هنوز هیچ درمانی برای عفونت اچ پی وی (از نوع بدون علائم) وجود ندارد. به جای آن، تمرکز پزشکان بر روی مشکلات و عوارضی است که توسط ویروس اچ پی وی ایجاد می شوند.

پس از ظاهر شدن زگیل های تناسلی، روش های متعدد درمانی را می توان مورد استفاده قرار داد. بیماران می توانند از کرم های تجویزی در خانه استفاده کنند و آن ها را بر روی نواحی مورد نظر قرار دهند. همچنین پزشکان میتوانند با استفاده از عمل جراحی و یا منجمد کردن ( کرایوتراپی)، زگیل ها را در مطب از بین ببرند.

برای دانستن اطلاعات بیشتر در رابطه با کرایوتراپی به مقاله ی زیر مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: درمان زگیل تناسلی

درمان دارویی زگیل تناسلی

برخی از پزشکان درمان خیلی زود زگیل های تناسلی را پیشنهاد نمی کنند، چرا که زگیل ها ممکن است به مرور زمان و بدون نیاز به هیچ دخالتی از بین بروند.

همچنین ظاهر شدن تمامی زگیل ها بر روی پوست نیز به یک باره اتفاق نمی افتد و زگیل ها به مرور زمان بر روی پوست افراد پدیدار می شوند. بنابراین فردی که خیلی زود زگیل های تناسلی خود را درمان می کند، ممکن است به جلسات درمانی بیشتر نیاز پیدا کند.

سرطان مقعد را می توان به کمک شیمی درمانی، اشعه درمانی و عمل جراحی کنترل کرد. روش دقیق درمان به میزان پیشرفت و سطح سرطان در بیمار بستگی دارد. همچنین اندازه تومور و میزان پخش شدن سرطان در بدن، از جمله عوامل تاثیرگذار در انتخاب روش درمان هستند.

مطلب مرتبط: زگیل مقعدی

درمان زگیل تناسلی در آقایان

واکسن های ویروس اچ پی وی برای آقایان؟

واکسن ویروس اچ پی وی گارداسیل در سال 2006 برای استفاده در بانوان مورد تایید قرار گرفت، اما هنوز برای آقایان مورد تایید سازمان های معتبر جهانی نیست.

برای تشخیص اثر بخش بودن واکسن در آقایان، تحقیقات و پژوهش کارشناسان کماکان ادامه دارد. متخصصان سلامت عمومی بر این باورند که در نهایت پسران و آقایان نیز واکسینه خواهند شد.

چگونه ویروس اچ پی وی را در یک رابطه مدیریت کنیم؟

اگر شریک جنسی طولانی مدت یک مرد به ویروس اچ پی وی مبتلا باشد، احتمال اینکه ویروس مذکور به او منتقل شده باشد بسیار بالا است. ویروس اچ پی وی عموما در بدن آقایان زودتر و ساده تر از بدن بانوان خارج می شود. از بین رفتن ویروس در بانوان عموما دو سال یا بیشتر به طول می انجامد.

انواع خاصی از ویروس اچ پی وی که به بروز سرطان دهانه رحم مرتبط هستند معمولا مشکلات سلامتی برای آقایانی که با زن های مبتلا به اچ پی وی هستند ایجاد نمی کنند.

اگر یک شریک جنسی به ویروس اچ پی وی مبتلا باشد، این بدان معنا نیست که وی اخیرا با فرد دیگری رابطه جنسی داشته است. این ویروس می تواند بدون هیچگونه علائم و نشانه خاصی برای مدت ها در بدن افراد باقی بماند.

چگونه از انتقال ویروس HPV جلوگیری می شود؟

پرهیز و مراقبت تنها راه برای جلوگیری از انتقال ویروس اچ پی وی بین افراد به شمار می رود. همچنین در صورت داشتن رابطه جنسی تنها با یک نفر که به HPV مبتلا نباشد، ریسک انتقال این ویروس کاهش خواهد یافت.

همچنین برای کاهش ریسک انتقال ویروس اچ پی وی، آقایان می توانند تعداد شریکان جنسی خود را کاهش دهند و تنها با افرادی رابطه خود را دنبال کنند که در گذشته شریکان جنسی محدودی داشته اند.

کاندوم ها نیز تا حدی توانایی محافظت در برابر انتقال ویروس اچ پی وی را دارند. اما کاندوم ها نیز در این زمینه 100 درصد موثر نیستند، چرا که ویروس HPV با برخورد پوست به پوست منتقل می شود. این ویروس می تواند از نواحی که توسط کاندوم پوشیده نمی شوند بین دو شریک جنسی منتقل گردد.

در یک تحقیق که اخیرا بر روی بانوانی که به تازگی زندگی جنسی خود را شروع کرده بودند مشخص شد: ریسک بروز عفونت اچ پی وی در کسانی که برای رابطه خود از کاندوم استفاده می کردند 70 درصد کمتر از کسانی که در کمتر از 5 درصد از روابط خود کاندوم استفاده می کردند بود.

برای زگیل تناسلی مردان به چه دکتری مراجعه کنیم؟

اگر فکر می کنید ممکن است زگیل تناسلی داشته باشید، به کلینیک بهداشت جنسی و یا دکتر متخصص اورولوژی مراجعه نمایید. این پزشکان مشکلات دستگاه تناسلی و ادرار را درمان می کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و درمان زگیل تناسلی

درخواست فوری نوبت زگیل تناسلی 09351142080

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدرضا پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یک سال هست که پدست بیضعه ام خارش دارد طوری که می خارونم به خون میاد بعد مدتی روی بیضعه یک جوش مانند سرسفید افتاد وقتی تحریک میشود بزرگ میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   پماد کالامین استفاده شود
 • تصویر کاربر ehsan شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام.. با توجه به عكس اين لكه ها كه برجسته نيستن و درد و خارش ندارن زگيل تناسلى هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   این زگیل است بیایید کرایو کنم درست میشود تیغ زدن ولیزر باعث پخش آن میشود با شماره 02122642744 09351142080 تماس تا وقت ‌کرایو داده شود
 • تصویر کاربر علي چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير دكتر حس مي كنم مدتي اين دو زائده بوجود اومده مي خواستم بدونم اينا زگيل تناسلي هست و اگر هست براي درمانش چكار كنم تو شهر ما متخصص نيست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   ظاهرش به زگیل شباهت ندارد
 • تصویر کاربر نیما سه شنبه ۱۳ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام، میخواستم ببینم چیزی که در عکس مشاهده میکنید ممکن است زگیل تناسلی باشد یا خیر، سوزش و خارش ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   به نظر زگیل است برای معاینه و احتمال کرایو تشریف بیارین
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام نزدیک دوماهه همیجور که در عکس مشاهده میکنیدروی التم زخم شده که گاهی اوقات باعث خونریزی هم میشود لطفا راهنمایی بفرمایید چکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   به متخصص عفونی مراجعه کنید شاید سیفلیس باشد. پیگیری کنید از طریق متخصص عفونی
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام علیکم . حدود ۴ ماه است چند زائده گوشتی روی آلت ایجاد شده و در دو هفته اخیر روی کلاهک هم چند مورد ظاهر شده . پشت دور کلاهک هم حالتی مثل قارچ یا چیزی سفید دور آن را گرفته. از کاندوم که استفاده میکنم . گاهی بعدش پوست آلت به شدت متورم میشود و دیشب قسمتی از دور کلاهک پوستش پاره شد و به شدت درد داشت در صورت صلاحدید راهنمایی بفرمایید
  در صورت امکان سوال محرمانه بماند .
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام عکس آن را بفرستید ببینم تا بتوانم نظر بدهم
  2. تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام عکس فرستاده بودم مجدد هم میفرستم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   پماد کلوتریمازول استفاده شود. بهداشت ناحیه تناسلی حفظ شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام دکتر. خسته نباشید، دکتر من امروز متوجه یه سری ضایعات روی کلاهک دستگاه تناسلیم شدم. به نظر شما این ها زگیل هستند؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   نه زگیل نیست. پماد موپیروسین و هیدروکورتیزون زده شود
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشی
  شاید بیشتر از یک سال باشه که زیر لبه کلاهک آلتم از این قده های پوستی سر سفید زده
  شاید 20 تا باشه
  میشه بگید مشکل چیه ؟ زگیله ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   مشکلی نیست پماد موپیروسین استفاده شود
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام. من مدتی پیش از موبر استفاده کردم و یک قسمتی از پوست بین بیضه و ران زخم شد و بعد از مدتی ضایعه تشکیل شد. الان بزرگتر شده مثل تصویر. مدتی پیش متوجه شدم جا های دیگه ای از پوستم نمونه های کوچکتری از این ضایعه بوجود اومده میخواستم ببینم چطوری میشه این موارد رو برطرف کرد. تقریبا یک هفته ای هست که کمی اذیت میکنه مثل خارش و سوزش.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   مشکوک به زگیل است باید معاینه شود
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام من واکس زگیل استفاده کردم دو مرحله و مرحله سومش بهمن هست ایا این برجستگی زگیل هست ...با تشکر ،سن سی سال
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام ، چند وقته ایجاد شده و ایا رابطه ی جنسی حفاظت نشده داشتین؟
درحال دریافت اطلاعات
× درخواست نوبت فوری
پرسش از دکتر